FED Faiz Kararını Açıklıyor! Powell’ın Mesajları Piyasaları Nasıl Etkileyecek – 20 Mart 2019

Bugün piyasalar için haftanın belki de en önemli günü diyebiliriz. FED merakla beklenen faiz kararını TSİ 21.00’da açıklayacak Faizlerde herhangi bir değişiklik yapmayarak, 2.50% bandında tutacağı beklentisi piyasalarda fiyatlandı diyebiliriz. Fakat fiyatlanmayan bir şey var ki oda karardan yarım saat sonra başlayacak olan FOMC basın açıklaması. Bu basın açıklaması sırasında FED başkanı Powell’ın vereceği mesajlar oldukça önemli. Bu açıklamada ne gibi mesajlar verir ve piyasaları nasıl etkileyebilir olası senaryolara şöyle bir bakalım.

-FED faizleri sabit tutar ve ardından konuşan Powell 2019 yılı içerisinde planlandığı gibi iki faiz artışına değil de tek bir faiz artışı ile bu yılı sonlandıracaklarını söyler ise Dolar ve Borsa tarafında ciddi bir volatilite göremeyebiliriz. Çünkü daha önce ki açıklamalarda Powell ve FOMC üyeleri bu tarz güvercin açıklamalar ile piyasaları biraz olsun tek faiz artışına ısındırmıştı.

-FED faizleri sabit tutar ve Powell açıklamalarında makro ekonomik verilerin iyi gittiğini ve mevcut konjonktürde 2019 yılı içerisinde herhangi bir faiz artışının olası gözükmediği tarzında yapacağı konuşmada piyasalarda ciddi volatilite görebiliriz. Bu tarz söylemler sonucunda Dolar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında ciddi bir değer kaybıyla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca bu durum ABD borsalarında da yukarı yönlü bir ralliye sebebiyet verebilir.

-FED faizleri sabit tutar ve Powell yapacağı konuşmada, piyasada özellikle enflasyon tarafında riskler görüldüğü ve bu yıl içerisinde iki faiz artışına gidilebileceği tarzında ki söylemlerde Dolar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında güçlenebilir, ABD ve diğer ülke borsalarında (Özellikle gelişmekte olan ülkelerin borsalarında BIST gibi) satışlar beraberinde gelebilir.

-Ve beklenin aksine FED faizlerde 25 baz puan gibi bir artışa gider ise başta Ons, Euro, Türk Lirası gibi para birimlerinde dolar karşısında sert kayıplar görebiliriz.

Avrupa kanadına baktığımızda bugün İngiltere ve Almanya’da enflasyon rakamlarını karşılıyor olacağız. Bunun dışında emtia tarafını ilgilendiren Haftalık Ham Petrol Stokları da bugün açılanan diğer önemli veriler arasında.

EURUSD

USDTRY

ONS ALTIN

DOW JONES

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.