FED Faiz Kararını Açıkladı, Powell Piyasaları Hareketlendirdi – 21 Ocak 2019

Bu haftanın en çok merak edilen makro ekonomik olayı FED faiz kararıydı ve FED kararını açıkladı. Faizlerin beklendiği gibi %2,25 – %2,50 bandında sabit tutulduğu açıklandı. Karardan sonra gözler FED başkanı Powell’a çevrildi ve Powell söylemleri ile piyasadaki volatiliteyi arttırdı. Genel çerçeveden baktığımızda bu yıl için planlandığının aksine iki faiz artışı beklentisini sıfıra çekti. Ayrıca FED’in sabırlı duruşunun devam edeceği vurgusu da oldukça önemli. Powell’ın diğer söylemlerinde öne çıkan başlıklara bakacak olursak;

-Bilanço normalleşmesinin kademeli olacağı

-Ekonomik görünümün aşağıda olduğu

-Büyümenin beklenenden yavaş olacağı ve 2019 için ön görülen büyüme hedefinin %2.0 olduğu.

 Ayrıca Enflasyonun hedeflendiği gibi %2.0 seviyesinde olmadığına da değinen Powell, bu durum için düşük petrol fiyatlarının enflasyonu %2.0’ın altına çektiğini belirtti. Gelen bu açıklamalardan sonra dolar neredeyse tüm majör pariteler karşısında ciddi bir değer kaybetti. Değerli metal kanadında ise Ons Altın 1302 seviyelerinden 1315 noktasına kadar sert ataklar yaptı. Ayrıca Türk Lirası, Güney Afrika Rand’ı gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri de Dolar karşısında ki kazanımlarını arttırdı. Borsa tarafına baktığımızda ise ABD endekslerinde bir süre pozitif bir ralli vardı. Fakat S&P500 ve Dow Jones bankacılık ile sağlık sektörüne gelen satışlar ile birlikte günü ekside kapattılar. Nasdaq ise teknoloji hisselerinin ağırlığı ile günü artıda kapattı. ABD On yıllıklarında ise son on dört ayın dibi göründü. Bu güvercin söylemlerin devamı halinde dolar tarafındaki değer kayıpları devam edebilir.

Faiz kararı bir yana küresel piyasalar için oldukça önem arz eden ABD – ÇİN ticaret görüşmeleri de devam ediyor. Trump tarafından her ne kadar pozitif söylemler gelse de son görüşmede Çinli yetkililerin fikri mülkiyet korumalarını iyileştirme konusunda verdikleri bazı ilk sözlerden geri adım atmaları görüşmeleri yavaşlattığı belirtiliyor. Ayrıca ABD’li yetkililerin önümüzde ki hafta Çin’e giderek görüşmeleri devam ettirecek.

Avrupa’da ise Brexit sürecinin erteleneceği söylentileri artıyor. AB üyeleri Başbakan May’in erteleme talebini şarta bağlı olarak kabul edebileceklerini belirtti. Bu süreç bir yana bugün İngiltere tarafından da ekonomik veriler açıklanacak. Şubat ayı Perakende Satışlar  ve İşsizlik başvuruları rakamlarının yanı sıra politika faiz oranı kararı da açıklanacak. Fakat mevcut durum içerisinde İngiltere Merkez Bankasının faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği piyasa beklentileri dahilinde.

EURUSD

USDTRY

ONS ALTIN

GBPUSD

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.