Fed ve ECB Üyelerinin Açıklamaları – 31.08.2016

Evans ve Rosengreen Konuştu

Bugün Merkez Bankası üyelerinin konuşmalarıyla dolu bir gün yaşıyoruz. Hem Fed hem de Avrupa Merkez Bankası üyelerinden önemli açıklamalar geldi ve biz de zaman kaybetmeden bakalım kimler ne demiş?

Fed’in güvercinlerinden Evans, düşük faiz oranlarının bir süre daha devam edebileceğini söylerken küresel olarak yavaş büyümenin önemli bir sorun olduğunu belirtti. Rosengreen ise Fed’in enflasyon ve istihdam hedeflerine yakın olduğunu dile getirdi.

Açıklamalarının devamında ise faizlerin uzun süre düşük kalmasının risksiz olmadığını dile getirdi. Faiz artışlarının zamanlamasının finansal istikrarı tehlikeye sokabileceğinin altını çizen Rosengreen, iş gücü piyasasının tam istihdama ulaşacağını belirtti. Kashkari ise faiz artışlarından önce çekirdek enflasyonda iyileşme görmek istediğini açıkladı.

“Güvercinimsi” gelen açıklamaların Dolar üzerindeki etkisi sınırlı olurken ECB tarafından Villeroy mikrofon başındaydı. Helikopter paranın kullanışlı bir para politikası aracı olmadığını söyleyen Villeroy, para politikasının tek başına yeterli olmadığını belirtti.

Diğer bir ECB üyesi Nouy ise düşük faiz oranlarının bankaları negatif etkilediğini ve düşük karlılıkların endişe verici olduğunu dile getirdi. Dolar endeksi bugün 96.20’lere kadar yükseldikten sonra akşam saatlerinde bir miktar geri çekilme yaşanıyor. Yarın ABD’den açıklanacak olan ISM imalat PMI tarım dışı istihdam verileri öncesi dolara yön verecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.