Fed Başkanı Yellen Konuşması – 17.06.2015

Yellen Daha Fazla İyi Veri Bekliyor

FOMC kararları sonrası basının karşısına geçen başkan Yellen’dan tıpkı karar metninde olduğu gibi piyasadaki kimi oyuncuların beklediği Eylül iması gelmedi fakat Eylül ayı seçeneğini masadan kaldırmaktan da çekindi Yellen.
Ilımlı bir büyüme performansı bekliyorum diyen Yellen, istihdam piyasasındaki iyileşmenin devam etmesiyle enflasyonun da hedefe doğru yol alacağını belirtti. Yellen maaşların hala baskı altında olduğuna ve istihdam piyasasında hala döngüsel bir zayıflığın devam ediyor olabileceğine dikkat çekti.
Konuşmanın en alıcı bölümü belki de Yellen’in ‘ben ve diğer FOMC üyeleri ılımlı ekonomik büyümenin sürdürülebilir olduğuna dair daha kararlı işaretler görmek istiyoruz’ demesiydi. Yani daha fazla iyi veri (ikinci çeyrek büyüme, istihdam, enflasyon) görmek istiyoruz diyor Yellen.
Şu andaki şartlar faiz artışı gerektirmiyor ve para politikası verilere bağlı kalacak diyen Yellen, piyasanın ilk faiz artışına çok fazla odaklandığından yakındı ve faiz artışlarının kademeli olacağını yineledi.
Son zamanlarda gelen iyi verilerin ikinci çeyrekte tatmin eder bir büyümeye işaret etmesine rağmen Fed ve Yellen, Eylül ayı için bir mesaj vermekte temkinli. Son aylarda olduğu gibi veri bazlı ileriye dönük yönlendirmesine devam ediyor ve şu ana kadar veriler Haziran için faiz artışını desteklemiyor, önümüzdeki toplantılar için gelecek verilere bakacağız diyor Yellen. 
Ayrıca Fed’in faiz projeksiyonlarında Mart ayında sadece 3 üyenin faizleri yıl sonunda %0.50 altında beklemesine karşı Haziran toplantısında bu sayı 7’ye yükseldi. Sene sonuna kadar iki faiz artışı bekleyen üyelerin sayısında ciddi bir azalma anlamına geliyor bu. Tabi oy vermeyen üyelerin de projeksiyonlara dahil edildiğinin altını çizelim.
Kısacası Fed ve Yellen’in verdiği mesaj; ‘birinci çeyrekteki zayıflama geçiciydi fakat acele etmiyoruz. erken faiz artışı büyümeyi sekteye uğratabilir. daha fazla olumlu veri gelmesini bekliyoruz.’
Eylül ayı için net bir sinyal gelmemesi ve temkinli duruş nedeniyle dolar üzerindeki baskı kısa vadede devam edebilir. Piyasa önümüzdeki aylarda ‘ilk faiz artışı ne zaman gelecek?’, ‘2015’de iki faiz artışı gelecek mi?’ gibi soruların cevabını ABD’den gelen verilerle bulmaya çalışacak. 
Fakat temkinli duruşa rağmen istihdam verileri son aylarda olduğu gibi güçlü devam eder ve şu an %1.2 olan çekirdek PCE fiyat endeksinde anlamlı bir toparlanma yaşanırsa Eylül ayında ilk faiz artışı gelmesi büyük bir sürpriz olmayacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.