FED 1 YIL SONRA FAİZ ARTIRDI! DOLAR NE OLACAK?

Fed bekleneni yaptı ve faizleri tam 1 yıl aradan sonra 25 baz puan artırdı. Hemen detaylara geçecek olursak kademeli faiz artışı vurgusunun yeniden yapıldığını görüyoruz ve enflasyonun yıl başından beri yükselmeye başladığına dikkat çekilmiş.

En öne çıkan başlık ise FOMC üyelerinin 2017 yılında 2 yerine 3 faiz artışı öngörmeleri oldu. Bu gelişme ile birlikte piyasalarda Dolar’ın değer kazandığını görüyoruz. İlk tepki olarak Dolar/TL 3.50 üzerine tırmanırken Altın 1150 altına kadar geriledi.

Karar metninde ekonominin ılımlı seviyede büyümeye devam ettiğine dair atıf var ve işsizlik oranında da düşüş öngörüyor FOMC üyeleri. Ekonomi üzerindeki yakın vadeli risklerin ise aşağı yukarı dengede olduğu cümlesinin tekrar edildiğini görüyoruz.

Nokta tablosuna göre 2017, 2018 ve 2019 yıllarında sırasıyla 2,3 ve 3 faiz artışı beklenirken artık önümüzdeki üç yıl içinde 3 faiz artışı bekleniyor. Faiz artış kararı ise oy birliğiyle alınmış ve artık söz birazdan mikrofon başına geçecek olan Janet Yellen’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.