FAİZ KARARINA DAKİKALAR KALA

TCMB Faiz Kararı bugün saat 14.00 de açıklanıyor. Peki Ne Olacak?

TCMB Faiz Kararı bugün saat 14.00 de açıklanıyor.

En son kararda, TL nin aşırı değer kaybını önlemek amacıyla TCMB beklenenin çok üzerinde faiz arttırımı kararında bulunmuştu. Şimdi ise bu yüksek faizlerin ne kadar/ ne zaman indirileceği merak konusu.

Başbakan Erdoğan’ın artık enflasyonun düşmeye başlaması ve ekonomide iyileşmenin görülmesi ile faizlerin düşmesini beklediğini söylemişti. Hatırlandığı üzere piyasa bu habere büyük tepki göstermiş ve USDTRY paritesinde hızlı yükselişler görülmüştü.

TCMB Başkanı Erdem Başçı ise enflasyon rakamlarına dikkat çekti ve hedefin 5% olduğu ama şu anda hedefin üstünde gerçekleşen enflasyonun Hazirana kadar yükselmesini beklediklerini ve burada tavan yaptıktan sonra düşmeye başlayacağını, ancak buradan sonra kademeli olarak faiz indirimine gidilebileceğini söylemişti.  5%’lik hedefin de zamanla tutturulabileceğini ifade etmişti.

Başçı’nın söylediği gibi, son kararı verecek olan da Merkez Bankası ve o da ilerleyen dakikalarda kararını verecek.

Erdem Başçı’nın açıklamalarına bakılırsa faiz indirimi ihtimali düşük. Piyasanın çoğunlukla beklentisi bu. Fakat indirme için aslında bazı sebepler de olduğu görülebilir;

– 24 aylık enflasyon beklentilerinde aşağı yönlü bir revize yapılması
– Siyasi (RTE açıklaması ile paralel) baskı

Sonuç olarak tüm bu tartışmalar bugün son bulacak.

Başçı’nın açıklamalarını göz önüne alarak genel olarak faizlerde bir değişiklik yapılmayacağını öngörüyoruz. Aynı şekilde bu “TCMB bağımsız” düşüncesini de yaratıp piyasanın Merkez Bankası’nın güvenini de arttıracaktır diye düşünüyoruz.

Yine de son dönemde Merkez Bankası’nın sürprizleri çok sevdiğini ve Başbakan’ın Merkez Bankası üzerindeki yoğun etkisini bilmeyen yok.

Faizlerde değişiklik gelmezse, TL bir miktar değerlenecektir. Aksi takdirde faizlerde az da olsa bir azaltıma gidilirse, TL de önemli bir değer kaybı beklenebilir.

Faiz kararı sırasında üyelerimize canlı yayın odamız üzerinden destek vermeye devam edeceğiz.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.