Faiz Kararı Öncesi Dolar/TL Son Durumu


Bugün saat 14:00 de TCMB  Para Politikası Kurulu açıklaması yer alacak.

Erdem Başçı önderliğinde Merkez Bankası’ nın öncelikli hedefi enflasyon hedeflemesi ve Türk Lirası’ nın değerini olabildiğince korumaktır. Bu yöndeki sıkı para politikası sürdürülürken mali politikalardan da taviz verilmeyerek cari açık için de kalıcı çözüm arayışı içinde.

Enflasyon hedefi için kontrollü parasal sıkılaştırma önemli, özellikle hedefin %5 olduğu düşünülürse. 

Başçı, daha önceki konuşmalarında parasal gevşeme olasılığına ve büyüme hedefine vurgu yaparken, gerekirse parasal sıkılaştırmadan da kaçınmayacağını belirtmişti.

Bu verileri daha önceki analizlerimizde vurgulamış ve piyasalardan önce fiyatlayıp Dolar/ TL nin 1,7800 seviyelerine gelebileceğini belirtmiştik.

Başçı liderliğindeki ”sözel müdahale” ile TL’ deki değer artışı devam ederken ”$” için işler yolunda gitmiyor. 
26 Mart 2012 tarihindeki Bernanke’ nin açıklamalarıyla Dolar’ daki değer kaybı kaçınılmaz oldu. FED’ in gündemindeki 3. Varlık Alım Programı ve işsizlik oranındaki istenmeyen seviye Dolar’ ın yönünü aşağı doğru çevirdi. 

Bugünkü PPK açıklamalarında önemli bir haber ve gelişme beklemiyoruz. Faiz koridorunun daha fazla daralmayacağı ve Türk Lirası’ na olan güvenin desteklenmesi yönündeki açıklamalar Başçı’ nın konuşmasındaki olası cümleler arasında yerini alacaktır.

Bu gelişmeler dahilinde Dolar/ TL paritesinde 1,7650- 1,7700 seviyelerini beklemek hayal değil!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.