EURUSD ve GBPUSD’de Yukarı Trend Bitti Mi?

URUSD’de FED öncesi 1.34 beklentisini paylaştığımız rapor hedefine ulaştı ama son gelişmelerle orta vade için 1.35 söylemini artık kuramayız.

Son haftalarda USD’ye karşı değer kazanan ender para birimlerinden olan EUR ve GBP Çarşamba günkü FED kararları sonrası diğer para birimlerine uyarak sert kayıplar yaşadılar USD karşısında.

EURUSD’de FED öncesi 1.34 beklentisini paylaştığımız rapor hedefine ulaştı ama son gelişmelerle orta vade için 1.35 söylemini artık kuramayız. Bunun sebebi ise ABD’de artan faizlerin EURUSD ve GBPUSD’de artık ciddi bir baskı yaratacak olması.

Perşembe günü gelen ABD verileri FED’in ekonomik projeksiyonlarının gerçekleşebileceği yani ABD ekonomisinin bütçe kesintilerinden kaynaklı sıkıntıları önümüzdeki aylardan itibaren geride bırakabileceği sinyalini verdi. Özellikle Philadelphia imalat endeksi son aylarda sıkıntı yaşayan ABD imalat sektörü için oldukça iyimser bir görüntü çizdi.

Taze veriler FED’in fazla mı iyimser olup olmadığını göstererek piyasadaki beklentileri değiştirebilir ama şu aşamada ABD ile Avrupa arasındaki büyüme farkı EURUSD ve GBPUSD’de 1.31 ve 1.5350 seviyelerini ilk hedef haline getiriyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.