EURUSD Üzerindeki Baskı Devam Eder mi?

ECB’nin şahin üyesi Weidmann’dan bir kaç gün önce gelen ve faiz indiriminin kesin kararlaştırılmış bir durum olmadığı yönündeki açıklamayla…

ECB’nin şahin üyesi Weidmann’dan bir kaç gün önce gelen ve faiz indiriminin kesin kararlaştırılmış bir durum olmadığı yönündeki açıklamayla EURUSD bir miktar rahatlamıştı.

Fakat Weidmann dünkü açıklamasında deflasyon riskini çok düşük bir ihtimal olarak gördüğünü fakat gerektiği takdirde ECB’nin olağan dışı önlemleri kullanabileceğini açıkladı. Yani önceki açıklamasına göre daha az şahin tonda bir açıklama geldi Almanya merkez bankası başkanı ve ECB yönetim kurulu üyesi Weidmann’dan.

Geçtiğimiz hafta gelen beklenti altı büyüme verilerine dün gelen zayıf PMI verilerinin eklenmesi, ayrıca ZEW ve IFO güven endekslerindeki beklenti altı performans da ECB’nin Haziran başında yeni bir gevşeme hamlesi yapabileceği ihtimallerini iyice artırıyor diyebiliriz.

Bu nedenle zaman zaman rahatlamalar yaşansa da EURUSD üzerindeki baskının önümüzdeki günlerde de devam etmesi beklenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.