EUR/USD Tarım Dışı İstihdamı Bekliyor!

Bugün artık bütün gözler ABD’den tarım dışı istihdam raporuna çevrilmiş durumda ancak Euro Bölgesi’nden de PMI verilerini takip ettik şimdiye kadar. O halde veriler nasıl gelmiş, EURUSD’de son durum nasıl ve tarım dışı istihdam pariteyi nasıl etkileyebilir önemli ana saatler kala hızlıca inceleyelim.

  • İspanya’dan imalat PMI 53.4 ile beklentilerden kötü geldi.
  • İtalya’dan İmalat PMI 53.5 ile beklentilerden iyi geldi.
  • Fransa’dan imalat PMI 49.6 ile beklentide geldi.
  • Almanya’dan imalat PMI 50.7 ile beklentilerden hafif iyi geldi.
  • Euro Bölgesi’nden imalat PMI 51.6 ile beklentiden iyi geldi.

Fransa’da imalat PMI’ın 50.0 seviyesi altına kalması açıkçası euro için negatif. Bildiğimiz gibi PMI verilerinde bu seviyenin altında kalınması sektörde daralmaya işaret ediyor ancak diğer verilere baktığımızda böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyebiliriz ve açıkçası Yellen’dan gelen güvercin tonda açıklamalar sonrası yükselişe geçen EURUSD de bu detaya çok fazla takılmamış gibi yukarı yönlü hareketine devam ediyor.

Bugünün ilk saatlerinde ise Fed’in en güvercin üyelerinden olan Dudley’den açıklamalar geldi. ABD ekonomisinin oldukça iyi bir yerde olduğunu söyleyen Dudley, Fed’in temkinli yaklaşımını küresel belirsizliklere bağladığını belirtti. Maaşlarda artış yaşanmadan eflasyonda da bir artış yaşanmasını görmek istemediğini de sözlerine ekleyen Fed üyesi, Yellen’ın asıl vermek istediği mesajın ekonominin iyi gitmesi durumunda Fed’in kademeli faiz artışına devam edeceğinin olduğunun altını çizdi.

Gelelim EURUSD’ye… Önce Draghi sonra FOMC toplantısı ardından da Yellen etkisi derken paritede yükselişler devam ediyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda önce 1.1460 ve ardından 1.1490-1.1500 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgede yükselişlere satıcılardan tepki gelebilir. Hayal kırıklığı yaratacak bir tarım dışı istihdam raporu bizi bu seviyelere taşıyabilir. Tam tersi senaryoda maaşlarda iyileşme yaşanır ve istihdam değişimi beklentilerin çok üzerine çıkar ve dolar güçlenirse aşağıda 1.1240 ve 1.1160 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.