ECB Kararları Sonrası EUR/USD Paritesi

İşte Merakla Beklenen ECB Kararları

Beklenen ECB kararları açıklandı. Beklendiği gibi mevduat faizini 10 baz puan indirerek %-0.40’a çeken ECB ana finansman oranını %0.05’den %0.00’a, marjinal fonlama oranını ise %0.30’dan %0.25’e indirdi.
Faiz indirimlerinin yanında aylık varlık alım programı 20 milyar euro artırılarak 80 milyar euroya çıkarıldı ve 4 yeni TLTRO açıklandı. TLTRO’lar Haziran ayında başlayacak. Ayrıca varlık alım programına yatırım yapılabilir seviyedeki finans dışı şirketlerin tahvillerini de dahil etme kararı aldı Draghi ve arkadaşları.
Kararlar öncesi 1.0960 bölgesinde olan EURUSD yeni parasal gevşeme önlemleri ile 1.0830’lara kadar geriledi. Biraz sonra Draghi’nin basın toplantısında söyleyeceklerine odaklanmış durumda piyasalar. Daha önceleri saat 14.45’de faiz kararları açıklanır ve Draghi 15.30’da varlık alımı gibi diğer kararları duyururdu fakat bu sefer tüm kararlar aynı anda geldi. Artık bunlara ek olarak Draghi saat 15.30’da ne söyleyebilir soru işareti. Belki varlık alım programının süresi, mevduat faizi tabanı ile sermaye katkısı kuralları ile ilgili bazı değişiklikler açıklanabilir Draghi tarafından.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.