EUR/USD Paritesi Yorumu – 10.03.2016

Euro’dan Muhteşem Geri Dönüş

Üç faiz türünü birden indiren, varlık alım programını büyüten ve yeni TLTRO’lar açıklayan ECB’nin başkanı Mario Draghi basın toplantısı düzenleyerek neden bu kararları verdiklerini açıkladı ve basın mensuplarından gelen soruları cevapladı.
Draghi oldukça kapsamlı bir genişleme paketi hazırladıklarını belirtti. Şirket tahvili alımlarının ikinci çeyrekte, yeni TLTRO’ların ise Haziran ayında başlayacağını söyleyen Draghi yeni TLTRO faizlerinin mevduat faizi kadar düşük olabileceğini belirtti. Yani TLTRO çerçevesinde bazı kredilerin eksi faizle dağıtılma ihtimali var. 
Daha sade söyleyecek olursak ECB’den TLTRO aracılığıyla kredi alan bazı bankalar dört yıl sonra aldıkları krediden daha düşük bir geri ödeme yapacaklar. Fakat ECB’nin yine aynı bankaların mevduatlarına eksi faiz verdiğinin de altını çizelim. Yani ECB aslında mevduat faizi yoluyla bankadan aldığını TLTRO yoluyla yine bankaya geri verecek.
ECB başkanı faizlerin varlık alım programı sona erdikten uzun süre sonra da düşük kalacağını belirtti ve ekonomik toparlanmanın ılımlı bir hızda devam edeceğini, düşük petrol fiyatlarının da harcanabilir gelirleri destekleyeceğini söyledi.
Draghi 2016 büyüme tahminini %1.7’den %1.4’e, 2017 tahminini %1.9’dan %1.7’ye revize ederken 2018’de %1.8’lik bir büyüme beklediklerini açıkladı. Enflasyonda da revizeler aşağı yönlü. 2016 TÜFE tahmini %1.0’dan %0.1’e, 2017 tahmini %1.6’dan %1.3’e çekilirken 2018 TÜFE tahmini %1.6.
Basın toplantısının en önemli bölümü kuşkusuz Draghi’nin soru-cevap bölümünde gelen bir soruya ‘ECB daha fazla faiz indirimini gerekli görmüyor’ şeklindeki cevabıydı. EURUSD grafiğindeki hızlı tersine dönüşün nedeni de bu yorum. 
Fakat bu yorumdan sonra Draghi geleneksel para politikası araçlarından olağan dışı para politikası araçlarına doğru bir geçiş olacağını söyledi. Yani faizlerde belki dibe geldik fakat deflasyonu engellemek için elimizde ne var ne yoksa kullanmaktan çekinmeyeceğiz dedi. Tabi piyasalar daha çok bu yönlendirmenin ilk bölümüne, ‘faizlerde dibe geldik’ bölümüne odaklanmış durumda. 
Draghi’nin açıkladığı yeni parasal gevşeme hamlelerine rağmen EURUSD kararlar öncesi seviyenin çok üzerinde şu anda. Aralık ayında bekleneni veremeyen Draghi euro rallisine neden olmuştu. Şimdi ise piyasaları hayal kırıklığına uğratmamak için elinden geleni ardına koymadı fakat EURUSD an itibariyle günlük bazda yine %1.00 üzerinde artıda.
Bugünkü hareket EURUSD’nin son bir yıldır hapsolduğu kabaca 1.15 – 1.05 bant hareketinin bir süre daha bizimle olacağının habercisi gibi. ECB kartlarını oynadı ve muhtemelen bir kaç ay boyunca bugünkü yeni hamlelerinin etkisini gözlemlemek için beklemede kalacak. Yani şimdi söz sırası Fed’de. Önümüzdeki hafta faiz artışı beklenmiyor fakat karar metnindeki yönlendirme ile Nisan ve Haziran ayı beklentilerini şekillendirecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.