EUR/USD Paritesi Yorumu – 02.12.2015

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Beklenti Altı!

Bu hafta piyasalar cuma günü ABD’den tarım dışı istihdam öncesi yarınki ECB toplantısına odaklanmış durumda. Tahvil alım programı artırılacak mı ve faizlerde indirime gidilecek mi soruları yarın cevap bulacak. Baktığımızda son dönemde hem Başkan Draghi’den hem diğer üyelerden gelen açıklamalar ek parasal genişleme hamlelerini geleceğine dair güçlü sinyaller verdi. Ayrıca bu süreçte gelen verilerden de ECB’nin memnun kaldığını söylemek zor.
Bugün ise Euro Bölgesi’nde enflasyon verisi açıklandı. Önceki veriye göre %0.2’ye yükselmesi beklenen enflasyon beklentiden kötü geldi ve %0.1’de sabit kaldı. Baktığımızda enflasyona en kötü etkiye -%7.3 gerileyen enerji fiyatlarının sebep olduğunu görüyoruz. Ayrıca enerji, gıda ve tütün sektörünün dahil edilmediği çekirdek enflasyon da beklentiden kötü %0.9 gelmiş durumda. 
Draghi’nin geçtiğimiz ay %2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız cümlesini hatırlatmakta fayda var kritik toplantı öncesi. Euro Bölgesi ekonomisindeki yavaş iyileşmeyi de göz önünde bulundurursak artık Süper Mario’nun önünde fazla bir seçenek yok gibi gözüküyor ve ek parasal genişleme hamlelerinin gelme ihtimali iyice artmış durumda.
Beklenti altı kalan veri ise EUR satışlarını getirdi ve EURUSD 1.0580 bölgesine kadar geriledi. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.0550 bölgesi önemli destek olma özelliğini koruyor. Toparlanmalarda ise tekrar 1.06 bölgesi üzerine çıkılırsa 1.0630 ve 1.0650 bölgeleri direnç olarak çalışabilir. EURUSD 1.06 bölgesi altında kaldığı sürece alış için iyimser olmayacağız. Yarınki ECB toplantısında ek parasal genişleme hamleleri gelmesi ve güvercin tonda açıklamaların devam etmesiyle birlikte paritedeki satış baskısı iyice artabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.