EUR/USD Paritesi Raporu – 14.12.2015

Fed Öncesi EURUSD Haftaya Nasıl Başladı?

Son ECB toplantısı sonrası Draghi’nin piyasaları ters köşeye yatırmasının ardından EUR alıcıları devreye girmişti ve EURUSD’de keskin bir yükseliş yaşanmıştı hatırlayacağımız üzere. 
Bugün ise Euro Bölgesi’nden sanayi üretimi beklentiden iyi %0.3 olarak açıklandı. Baktığımızda gelen veri EUR için pozitif olsa da EURUSD’de etkisi sınırlı oldu diyebiliriz. Ardından ise ECB başkanı Draghi İtalya’da bir konuşma yaptı.
Draghi, uyguladıkları para politikasının etkilerinin ECB’nin yeterli bütün araçlara sahip olduğunu gösterdiğini ve ECB’nin elindeki bütün enstrümanları kullanması için hiç bir tehdidin var olmadığını belirtti. Açıklamalarının devamında ise son alınan önlemlerle birlikte enflasyon hedefine gereksiz gecikmeler yaşanmadan ulaşılacağını, ECB’nin de ekonomik ve finansal durumları yakından takip edip incelediğini söyledi Süper Mario.
Ayrıca ECB üyesi Praet da açıklamalarda bulundu gün içerisinde. Praet, bu ay ki ECB toplantısında alınan önemlerle birlikte parasal koşulların önemli ölçüde gevşetildiğine dikkat çekti. Parasal genişleme koşullarının da iyileştiğini düşündüklerini sözlerine ekledi. 
EURUSD ise haftanın ilk gününe satıcılı başlamıştı ancak günün ilerleyen saatlerinde EUR alıcılarının devreye girmesiyle 1.0970 bölgesi üzerine bir  yükseliş yaşandı. Yükselişlerin devam etmesiyle birlikte yukarıda ilk hedefimiz 1.10 bölgesi. Ardından 1.1030 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 1.0950 ve 1.0900 seviyeleri önemli destek durumunda. Tabi ki çarşamba günü Fed’in faiz oranı kararının paritenin kaderini belirleyeceğini de hatırlatmadan geçmeyelim.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.