EURUSD: Not İndirimi Ne Kadar Etkiler?

Fransa not indirimi konusunda yatırımcının aklındaki soruların hepsini cevaplamak adına bir bilgilendirme yapalım;


Dün gece derecelendirme kuruluşu Moodys’in Fransa’nın notunu indirmesi büyük ses getirdi piyasada. Sonuçta oldukça olumsuz bir gelişme ama ne kadar etkiler, neleri değiştirir soruları esas sorulması gereken sorular. 

Yatırımcının aklındaki soruların hepsini cevaplamak adına bir bilgilendirme yapalım;

*Euro Bölgesi’nde geçtiğimiz Ocak’a kadar 6 tane ülkenin notu üç büyük derecelendirme kuruluşu tarafından AAA olarak notlandırılmıştı.

*S&P Ocak’ta Fransa ve Avusturya’nın notunu indirerek bu rakamı 4’e indirdi.

*Moody’s de not indirince 3 büyüklerden Fransa’yı AAA olarak derecelendiren bir tek Fitch kaldı. 

*Moodys’in Euro Bölgeis yardı fonları ESM ve EFSF’nin de AAA olan notlarını bir kademe indirmesine kesin gözüyle bakabiliriz.

*Yine Fransa bankaları ve yerel yönetimlerin notlarında da indirimler göreceğiz ileriki günlerde.

*Fransız devlet tahvilleri bazı AAA endekslerinden son indirim sonrası çıkartıldı. Bu durum Fransız tahvillerini olumsuz etkileyecek belki ama kısa vadeli bir satış furyası olmayacak yani büyük bir etki beklememek lazım.

*Fransız bankalarının Avrupa Merkez Bankası’ndaki teminatlarının değeri düşmeyecek yani yeni teminat koymak zorunda kalmayacak bankalar. Çünkü ECB en yüksek notu referans alıyor değerlendirme için yani Fitch Fransa’yı AAA olarak tuttuğu sürece sıkıntı yok. Ayrıca ECB’nin Kanadalı bir derecelendirme kuruluşunu da teminatlar için takip ettiğinin altını çizelim. Yani ECB için sadece Fitch, Moody’s ve S&P yok, aynı zamanda DBRS de var.

*Derecelendirme kuruluşları genelde piyasanın bildiğini ilan etmekte ustalar, Fransa ekonomisine dair bilinmedik bir sıkıntıyı söylemedi Moody’s yani “Fransa’da neler oluyormuş da benim haberim yokmuş” diyecek ve elindeki tahvilleri satacak bir ekip yok ortada.

Özetlersek, Fransa’ya dair endişeler piyasanın bir süredir zaten malumu, Moodys’in not indirimi de teknik sebeplerle ani bir satış getirmeyecek. Bu yüzden Euro üzerinde not indiriminden kaynaklı kalıcı bir etki beklemek yanlış olur.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.