EURUSD ve GBPUSD Toparlanmaya Devam Edecek Mi

Haftanın ilk iki işlem gününde ekonomik takvimde önemli veriler karşımıza çıkmasa da bugün Kanada Merkez Bankası toplantısı ve petrol stokları verisi ile hem petrolde hem de USDCAD’de önemli hareketler bizleri bekliyor olacak. Sabahki raporumuzda BoJ etkisi ile piyasalardaki iyimser havadan bahsetmiştik ve bugün mikrofon başına geçen Japonya Başbakanı Abe %3’lük büyüme performansına ulaşmak gereken neyse yapılması için hükümete gerekli talimatları verdiğini açıkladı. Abe’nin danışmanlarından Honda ise bu ay BoJ’un yeni parasal genişleme adımları atması gerektiğini söyledi.

Ekonomik takvime baktığımızda ise Euro Bölgesi’nden büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi -%1.2 ile beklentilerden fazla gerileme göstererek hayal kırıklığı yarattı. Ancak geçtiğimiz aya da %1.1’den %1.4’e yukarı yönlü revize geldiğini görüyoruz. Gelen veri Euro için negatif olsa da EURUSD’de etkisi beklediğimiz gibi son derece sınırlı oldu.

Aşağıda 1.1030 ve 1.1000 seviyeleri en yakın desteklerimiz ve bu bölgelerde düşüşlere alıcılardan bir tepki ile karşılaşabiliriz. Yükselişlerde ise 1.1120 ve 1.1160 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Bu seviyelerin alınmasıyla yukarı yönlü hareketin hız kazandığına şahit olabiliriz.

İngiltere’de ise Theresa May’in yeni Başbakan olarak göreve geleceğinin netleşmesiyle ile birlikte siyasi belirsizliklerin ortadan kalkmasının pozitif etkisi hissediliyor. GBPUSD Brexit sonrası son 31 yılın en düşük seviyelerinden toparlanmayı sürdürüyor ancak yarın ki BoE kararları GBP’nin kaderi açısından son derece kritik rol oynayacak. Bu toplantıda Carney ve ekibi yeni bir adım atmasa bile ileriye yönelik verilecek mesajlar önemli olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.