EURUSD ve GBPUSD’de Toparlanma Sürecek Mi? – 6 Aralık 2016

EURUSD ve GBPUSD'de Kritik Seviyeler

Haftanın ikinci işlem gününde ekonomik takvimde önemli bir veri karşımıza çıkmıyor ancak Dolar endeksi üzerindeki baskının devam ettiğini görüyoruz. Dün de altını çizdiğimiz gibi geri çekilme temel faktörlerin de etkisiyle 90.00 bölgelerine doğru devam edebilir. Avrupa borsaları ise güne yatay devam ederken BIST 100 %1’in üzerine artıda.

Bugün Euro Bölgesi’nden büyüme çeyreklik bazda %0.3 ile beklentide gelirken yıllık bazda %1.7 ile beklentilerin bir tık üzerinde açıklandı. Ancak beklediğimiz gibi gelen verilerin EURUSD üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Dün akşam saatlerinde gelen atakla birlikte 1.08 bölgesine göz kırpan paritede buranın kırılmasıyla toparlanma 1.0850 ve 1.09’lara doğru devam edebilir. Aşağıda ise 1.07 bölgesi önemli destek konumunda.

GBPUSD ise son 2 ayın en yüksek seviyelerine tırmanmayı başardı. Yükselişin sürmesi halinde yukarıda 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.28 bölgesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Geri çekilmelerde ise 1.2720-1.2700 seviyelerinin dikkate alınmasını öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.