Draghi’nin Açıklamaları Ne Yönde Olur?

Perşembe 14.45’te açıklanacak faiz kararında Avrupa Merkez Bankası ECB’den herhangi bir hamle beklememek lazım.

Perşembe 14.45’te açıklanacak faiz kararında Avrupa Merkez Bankası ECB’den herhangi bir hamle beklememek lazım. Ekonomik tablo ne kadar kötü olursa olsun ECB faiz hamlelerine genelde önceden ortam hazırladığı için faizler sabit kalacak diye düşünmek lazım.

Bu da gözleri faiz kararından ziyade 15.30’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı basın toplantısına çeviriyor.

Draghi iki önemli konuya değinecek: 1) Güney Kıbrıs sonrası bankalar 2) Ekonomik görünüm

Kıbrıs krizi ile Euro Bölgesi içinde genel olarak bankalara güven kaybı tehlikesi doğuyor. Bankaların fonlama maliyetlerini indirmeye yönelik yeni hamleler (daha fazla LTRO gibi) gelebilir Draghi’den. Yüksek bir ihtimal değil ama düşük bir ihtimal de değil…

Böyle bir durum olursa EURO için tabii ki olumlu olur ama EURO için bir yükselişin kalıcı olacağını düşünmüyoruz çünkü bu önlemler tabiatları itibariyle kısa vadeli rahatlamalar getiriyorlar. Piyasada uzun soluklu bir EURO rallisi yaratmaktan uzak kalırlar.

Büyümek konusuna gelirsek… Kritik olan esas nokta burası olarak duruyor. Son imalat ve hizmetler endeksleri oldukça karamsar bir tablo çiziyor Euro Bölgesi için.

Draghi bu noktalara değinerek büyüme için aşağı risklere işaret edip faiz indirimi için kapı aralayabilir. Bu da EURO için sıkıntı demek olur.

Draghi yaklaştıkça bu korku EURUSD üzerinde baskı yaratacaktır, toplantıdan da EURO’nun kazasız kurtulmayacağını düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.