EURUSD Bir Aşağı Bir Yukarı. Ya Şimdi?

Piyasaların açılması ile beraber pazar gecesi yayınımızda İspanya endişeleri ile birlikte yönü aşağıya olacak dediğimiz EURUSD de, pazarı pazartesiye bağlayan tüm gece boyunca satışlar devam etti.

Gördüğü en düşük 1.2995 seviyesi olan EURUSD de sert satışlar pazartesi Avrupa seansının açılması ile duruldu ve Avrupa seansı oldukça sakin geçti.

Ardından ise özellikle ABD seansının açılması ile kayıplarını telafi etmeyi bildi EURUSD ve önce açıldığı fiyat olan 1.3070 leri ve ardından 1.31 in de üzerini gelen güçlü alımlar ile geçmeyi bildi.

Peki bunun arkasında ne yatıyor?

ABD de perakende satışlar Mart ayında 0.8% artış yaşayarak, 0.4% lük beklentilerin üzerine açıklanmayı bildi. Aynı şekilde çekirdek perakende satışlar da beklenti üzeriydi.

Aslında piyasanın merceği her ne kadar perakende satışlara çevrilmiş oldu ise de, perakende satışlar verisi ile beraber açıklanan New York imalat endeksi beklentinin azımsanmayacak kadar çok altında geldi; 20.2 den 6.6 ya düştü ve beklenti 18.1 di..

Bu verinin olumsuzluğu ile, FED den QE3 sesleri yeniden gelebilir mi endişeleri ile USD değer kaybetmeye başlarken, ardından gelen iş invanterleri verisi ve NAHB konut sektörü verisi de olumsuz sinyaller vererek USD deki değer kaybını ve EURUSD, GBPUSD gibi paritelerdeki sıçrayışı sürdürdü.

ABD tarafından olumsuz veriler ilerleyen günlerde de devam edecek gibi. Yine de Avrupa’dan gelecek olan Almanya ZEW ve enflasyon verileri EURUSD nin asıl yönünü etkileyecek veriler olacak..

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.