EURUSD Aşağı mı, Yukarı mı?

Hafta sonu ECB başkanı Draghi’den gelen açıklamalar sonrası haftaya 40 pipse yakın ekside başlayan EURUSD üzerindeki baskı…

Hafta sonu ECB başkanı Draghi’den gelen açıklamalar sonrası haftaya 40 pipse yakın ekside başlayan EURUSD üzerindeki baskı Avrupa açılışında da devam ediyor.

Draghi, IMF toplantısı için gittiği New York’ta, Euro kurlarının son bir kaç ayda fiyat istikrarı için daha da önemli hale geldiğini söyledi ve yükselişin devam etmesi durumunda olağan dışı önlemler dahil yeni gevşeme hamlelerinin gelebileceğini açıkladı.

Aralarında Nowotny, Visco, Noyer ve Coueure’nin de bulunduğu diğer bazı ECB üyeleri de yaptıkları açıklamalarda bütün para politikası araçlarının masa olduğu ve gerektiği zaman deflasyona karşı kullanmaya hazır oldukları mesajını verdiler.

ECB’nin en şahin tondaki üyesi Weidmann ise ECB’nin herhangi bir kur hedefi olmamalı dedi ve Euro’nun değerlenmesi arkasındaki en büyük nedeni olarak sermaye girişlerini gösterdi. Weidmann ayrıca varlık alımı gibi geleneksel olmayan araçların kullanımı konusunda ECB’nin yetkilerinin limiti ve yasaların çizdiği sınırları göz önünde bulundurmalıyız uyarısında bulundu.

Draghi ve diğer ECB üyelerinden hafta sonu gelen bu açıklamalar yeni bir gevşeme ihtimalini biraz daha artırdı. Bu hafta açıklanacak olan Mart ayı final TÜFE rakamları ile Mayıs başında gelecek olan Nisan ayı flaş TÜFE rakamlarında bir yükseliş görülmemesi durumunda olağan dışı araçlar dahil yeni bir gevşeme hamlesi kaçınılmaz görünüyor.

Sadece ECB’den gelen açıklamalar ve enflasyon verileri değil Ukrayna’nın doğusunda siyasi ve toplumsal gergiliğin tekrar yükselmesi EURUSD üzerinde bir baskı unsuru olarak önemini artırıyor. Paritenin 1.3830 desteğini kırmasıyla önümüzdeki günlerde 1.37’lere doğru bir düşüş trendine girmesi sürpriz olmayacak bizim için.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.