Euro Bölgesi Büyüme Performansı

Eurostat‘ın yayınladığı verilere göre Euro Bölgesi 1. çeyrek ikinci öncü büyümesi %0.5 ile beklentilerin altında kaldı. Yıllık bazda ise %1.6 beklentilerinin aksine %1.5 ile yine beklentileri karşılamayan bir rakam karşımıza çıkıyor. Ancak ECB’nin Mart ayında aldığı önemlerin meyvelerini toplamaya başlaması ile yılın ikinci yarısında ekonomideki canlanma ile birlikte bu senaryo tam tersine dönebilir.

Dolar endeksinin güne güçlü başlangıç yapmasının ardından 1.1330 desteğini test eden EURUSD’de gelen verilerin etkisinin sınırlı kaldığını gördük ve bugün bütün dikkatler ABD’den perakende satış rakamlarında olacak. Beklentilerden iyi gelecek olan veriler dolar endeksindeki yükselişe hız katabilir ve 1.1330 desteğinin kırılmasıyla düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz.

Aşağıda 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1300 ve ardından 1.1260 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise yukarıda 1.1410’nın geçilmesiyle ve 1.1480 seviyesi hedeflenebilir. 1.14 bölgesi altında kalındığı sürece satış baskısı devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.