EURGBP Çok Kritik Yerde!

Bu süreçte İspanya, İtalya, Fransa vs… gibi ülkelerden çıkan paranın İngiltere’ye de girmesini beklemek yanlış olmaz.

Son dönemde Euro Bölgesi’ndeki gelişmelere epey yer verdik raporlarımızda. Gelinen süreçte Euro Bölgesi’nin bankacılık sektörünün çok da sağlam olmayan ya da olmadığına inanılan ülkelerinden para çıkışını sağlayacak gelişmeler yaşadık.

Bu süreçte İspanya, İtalya, Fransa vs… gibi ülkelerden çıkan paranın İngiltere’ye de girmesini beklemek yanlış olmaz.

Sene başında güçlü bir yukarı trendin keyfini süren EURGBP son haftalardaki tempo kaybından sonra şu anda kritik 0.8450 desteğine gerilemiş durumda.

Paritede 0.8450 kırılırsa aşağılarda 0.8290-0.8330 bölgesine kadar kuvvetli bir destek bulunmuyor.

Paritede beklentilerin aşağı yönlü olması gerektiğini düşünüyoruz ama yukarı hareketi getirecek bazı riskler de yok değil:

*İki derecelendirme kuruluşu daha İngiltere’nin notunu indirmek için beklemede, kara haberin ne zaman geleceği belli değil.

*İtalya’da hükümeti kurma görevini alan Merkez Sol, Merkez Sağ ile anlaşabilir bu da kısa vadeli bir Euro rüzgarı estirir, yeni bir seçimden (en azından kısa vadede) kaçınılacağı için.

Bu yüzden paritede şu anki seviyeden satış ancak kademeli olarak yapılacaksa cazip duruyor. 0.8450 geçilirse pozisyonun miktarı arttırılabilir ama şu anda 0.8560 direncini risk kabul edecek şekilde yükselişler satış fırsatı olarak duruyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.