EURCHF’de Son Durum Ne?

İsviçre merkez bankası SNB başkanı ve üyelerden gelen son açıklamalarda bankanın EURCHF için 1.20 tabanını…

İsviçre merkez bankası SNB başkanı ve üyelerden gelen son açıklamalarda bankanın EURCHF için 1.20 tabanını koruma kararlılığına vurgu yapılmaya devam ediliyor. 

Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada SNB yönetim kurulu üyelerinden Zurbrugg’un ise, 1.22 – 1.23 seviyelerinde bir EURCHF bile Frank’ın aşırı değerli olduğunu gösteriyor dediğini hatırlatalım. Yani banka EURCHF için daha yukarıları istiyor

1.20 tabanı SNB tarafından korunmaya devam ettikçe EURCHF için uzun vadede yukarılar beklenmeye devam edilebilir ve 1.20’lere doğru sarkmalar uzun vadede alış fırsatı olarak görülebilir.

Kısa vadede ise hem geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nden gelen zayıf PMI verileri hem de Mart ayında ECB’den yeni bir faiz indirimi gelme ihtimalinin masada olması nedeniyle EURCHF üzerindeki baskının sürmesinden söz edebiliriz.

1.2180 bölgesi ilk önemli destek olarak ön plana çıkıyor ve bu bölgenin kırılması ile düşüşün 1.2120 – 1.21 bölgesine doğru sürmesi göz ardı edilmemeli. Uzun vadede ise 1.20 tabanına doğru düşüşler alış fırsatı olarak değerlendirilmeli. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.