EURCHF: Yolculuk Başladı

Salı günü EURCHF için yazdığımız 1.30 yolu açıldı başlıklı raporumuzu takiben geçen sürece 150 pipslik bir ralli gördük paritede.

Salı günü EURCHF için yazdığımız 1.30 yolu açıldı  başlıklı raporumuzu takiben geçen sürece 150 pipslik bir ralli gördük paritede.
n
nBu rallinin sebeplerini raporumuzda açıklamıştık, dileyenler oradan tekrar hafıza tazeleyebilirler. Şimdi sorulması gereken soru ise “bu hareketin devamı gelir mi” sorusu.
n
nEuro Bölgesi gelişmelerinin yanında İsviçre gelişmelerinin de yardımıyla 1.30 hareketinin hızlanabileceğini düşünüyoruz.
n
nHaziran’da İsviçre Merkez Bankası SNB çeyreklik para politikası toplantısını gerçekleştirecek. Hala deflasyon baskısının olduğu ülkede SNB bu baskıyı kırmak için Frank’ı daha fazla zayıflatacak yollar deneyebilir.
n
nEURCHF’deki 1.20 tabanının 1.25’e yükseltilmesini beklemiyoruz ama Avrupa Merkez Bankası ECB faiz indirdikten ve Draghi banka rezervleri için negatif faiz tehdidinde bulunduktan sonra SNB’nin negatif faiz uygulama ihtimali iyice arttı. Haziran toplantısı bu sebeple CHF satışlarının hızlanması için iyi bir bahane.
n

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.