EURCHF: 1.30 Yolu Açıldı

Avrupa’daki borç krizinin göstergesi olan tahvil piyasası sıkıntılı ülkeler için dahi neredeyse bahar yaşıyor şu sıralar.

Avrupa’daki borç krizinin göstergesi olan tahvil piyasası sıkıntılı ülkeler için dahi neredeyse bahar yaşıyor şu sıralar.

İtalya, İspanya tahvil faizlerinin son yılların en düşük seviyelerine gerilemesi ile beraber Portekiz, Slovenya, Yunanistan gibi ülkelerin tahvilleri de yoğun para girişi ile ralli yaptı.

Şu aşamada Euro Bölgesi’nin en büyük sorunu büyüme olarak görünüyor, piyasalar ECB’nin yazın açıkladığı varlık alım programının verdiği konforla borç sıkıntısını geri plana atmış durumda.

EURCHF’nin 2011’deki müthiş gerilemesinin arkasında Euro Bölgesi’ndeki korkuların ürküttüğü yatırımcıların İsviçre Frank’ında güven araması vardı.

Şu anda tahvil faizleri bu seviyedeyken ister istemez EURCHF için de ralli zamanının geldiği düşünülüyor.

Evet Euro şu anda çok cazip bir para birimi değil, faiz indirimi sonrası yatırımcılar için cazibesini biraz daha yitirdi ve elde Euro tutmanın getirisi hemen hiç yok ve belki de ileriki aylarda yeni bir faiz indirimi olacak. Ama unutulmamalı ki Frank’ın getirisi Euro’ya göre daha az ve yatırımcılar kendilerini güvende hissettikleri sürece İsviçre’den para çıkarmaya devam edecekler.

Bu sebeple EURCHF’de her gevşeme alış fırsatı olmaya devam ediyor. İlk büyük hedef 1.30

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.