EUR / USD Paritesi Nasıl Şekillenecek

PMI Verileri, EUR/USD ve GBP/USD

Haftanın ikinci gününe imalat PMI verileri ile merhaba dedik. Gelen verilere kısaca göz atıp detaylara ve paritelerdeki son duruma geçelim.
  • İsviçre’den imalat PMI 51.6 ile beklentiden iyi geldi.
  • İngiltere’den imalat PMI 50.8 ile beklentiden kötü geldi.
  • İtalya’dan imalat PMI 52.2 ile beklentide geldi.
  • Fransa’dan imalat PMI 50.2 ile beklentiden hafif kötü geldi.
  • Almanya’dan imalat PMI 50.5 ile beklentiden hafif iyi geldi.
  • Euro Bölgesi imalat PMI 51.2 ile beklentiden hafif iyi geldi.
Euro Bölgesi’nden gelen verilere bakarsak beklentilere yakın gelen PMI verilerinin euro üzerinde önemli bir etki yaratmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca işsizlik oranı da %10.3 ile beklentilerden iyi geldi ve böylelikle son 4 yılın en düşük seviyelerine gerilemiş oldu.
EURUSD üzerindeki baskı sürse de güne sakin devam ediyor diyebiliriz. Düşüşlerin devam etmesi durumunda aşağıda 1.0850 ve 1.0800 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.0900 ve 1.0930 seviyelerinde olacak. 1.0950 bölgesi altında kalındığı sürece toparlanmaları satış fırsatı olarak görmeye devam edeceğiz.
İngiltere için de bir parantez açalım. 50.8 ile beklentilerin altında kalan imalat PMI son 34 ayın en düşük seviyelerine geriledi. İç talebin imalat sektörünü önemli şekilde etkilediğini düşünürsek Brexit risklerinin devam etmesinin yaşanan bu düşüşte pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Haziran ayında gerçekleşecek olan referandumdan AB’de kalınması ile ilgili bir sonuç çıkması durumunda imalat sektöründe yeniden bir toparlanmaya şahit olabiliriz.
GBPUSD ise bugün bir toparlanma çabası içerisinde ancak 1.4000 seviyesi üzerine bir türlü tam olarak çıkamadı. Toparlanmanın devam etmesi durumunda bu bölge tamamen geçilirse 1.4040 ve 1.4120 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkabilir. Brexit riskleri ve BOE’nin yakın zamanda faiz artırmayacağı beklentisi ile zaman zaman toparlanmalar yaşansa da satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.