EUR / USD Paritesinde Dikkat Çekenler

Perakende Satışlar Öncesi EUR/USD

Bugün gözler ABD’den perakende satışlar verisi öncesi EURUSD’de ve Euro Bölgesi’nden ticaret dengesi 22.7 milyar ile beklentilerin üzerinde geldi. Detaylara baktığımızda yıllık bazda ihracat tarafında önceki veriye göre %1.0’den %6’lara bir yükseliş yaşanırken, ithalat tarafında da %5’lik bir artış dikkatleri çekiyor.
Ayrıca dün düzenlenen Eurogroup toplantısına baktığımızda Yunanistan önemli bir gündem maddesi olarak karşımıza çıkmasa da haftaya 3. yardım paketi için Yunanistan’ın gerekli şartları yerine getirip getirmedikleri incelenecek. Sorumlulukların yerine getirilememesi ile yeniden bu sorun gün yüzüne çıkabilir.
Beklentiden iyi gelen ticaret dengesi EUR için pozitif olsa da EURUSD’de etkisi sınırlı oldu. Dün alıcılı seyir izleyen paritede son ECB toplantısı tutanaklarının yayınlanmasıyla birlikte bazı üyelerin faizlerde 20 baz puanlık indirim ve varlık alım programının artırılması yönünde fikir belirtmelerinin ardından gelen Euro satışlarıyla 1.0850 bölgesi altına kadar bir düşüş yaşanmıştı.
Bugün yeniden yönünü yukarı çeviren EURUSD’de yukarı yönlü hareket devam ederse en yakın direnç 1.0930 bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin tamamen üzerine çıkılmasıyla birlikte 1.0950 ve 1.1000 bölgeleri alıcıların hızını kesebilir. Paritede geri çekilme yaşanması halinde ise ilk önemli destek 1.0850 bölgesi. Ardından 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.0810 bölgesinde düşüşlere alıcılardan tepki gelebilir.
Bununla birlikte 15.30’da ABD’den açıklanacak olan perakende satışlar ile birlikte paritede sert hareketlerin yaşanabileceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Avrupa borsalarında ise tablo kırmızı. DAX %1.30 civarında kayıpla güne devam ederken İngiltere FTSE 100’de %1.40’lık bir düşüş var.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.