EUR / USD Paritesi Yorumu

Gelen Veriler Sonrası EUR/USD ve USD/CHF

Euro Bölgesi’nden 4. çeyrek büyümesi %0.3 artış ile beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ise %1.6 ile beklentilerden iyi bir oran geldiğini görüyoruz. Perşembe günkü kritik ECB toplantısı öncesi takip edilmesi gereken bir veriydi bu açıkçası. Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan ise sanayi üretimi %3.3 ile beklentilerden çok iyi geldi.
Gelen verilerin etkisi EURUSD’de sınırlı oldu açıkçası. Bugün hareketlilikler sınırlı kalan paritede 1.1000 desteği son derece kritik önem taşıyor. Ardından 1.0950 seviyesinde düşüşlere boğalardan tepki gelebilir. Toparlananın devam etmesi halinde ise 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.10450 seviyesi ve ardından 1.1160 önemli destek seviyesi. Paritede önümüzdeki dönemdeki kaderi artık perşembe günkü ECB toplantısına çevrilmiş durumda.
İsviçre’den ise işsizlik oranı %3.4’e gerileyerek beklentilerden iyi gelirken, TÜFE de aylık bazda %0.2 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veriler CHF için son derece pozitif oldu diyebiliriz. Ancak USDCHF’de İsviçre Merkez Bankası’nın değerli Frank istememesi sebebiyle Frank satarak piyasalara müdahale etmesi ile paritede zaman zaman geri çekilmeler yaşansa da bu gevşemelerin alış fırsatı sunmaya devam etmesini bekliyoruz. 
Yükselişlerin devam etmesi durumunda yukarıda 1.0000 seviyesi son derece önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Ardından gözlerimiz 1.0070 seviyesinde olacak. Gevşemelerde ise 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 0.9780 seviyesinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.