EUR / USD Paritesi Yorumu – 31.08.2015

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Değişmedi

Bugün gelen flaş verilere göre Euro Bölgesi’nde TÜFE Ağustos ayında %0.2, çekirdek TÜFE ise %1.0 ile önceki aya göre değişmedi.
Düşük enflasyonla mücadele adına faiz indiren ECB bir yandan da her ay 60 milyar euroluk varlık alımı yapıyor. Geçtiğimiz hafta ECB üyesi ve ekonomisti Praet’ten gelen açıklamalara baktığımızda hem Çin’de yaşananlar hem de düşmeye devam eden petrol fiyatları nedeniyle yeni gevşeme hamleleri gelebilir ECB’den. 
Daha önce varlık alımı yapan BoJ  ve Fed gibi merkez bankalarının ilk tahmin ettiğinden daha fazla varlık almak zorunda kaldığını hatırlatalım. Yani aylık 60 milyar değerinde piyasadan varlık alan ECB hedefine ulaşmak için bu rakamı büyütme yoluna gidebilir.
EURUSD haftaya 1.12 üzerinde kalma mücadelesiyle başladı. Geçtiğimiz hafta 1.15 üzerinde net bir ret geldi pariteye. Fed üyesi Fischer’in yaptığı açıklamalar Eylül ayı için hala kapının kapanmadığını gösteriyor. Bu hafta ABD’den gelecek iyi istihdam verileriyle 1.10 seviyelerine doğru bir geri çekilme başlayabilir, diğer yandan kötü verilerle gelebilecek yükselişler özellikle 1.15 seviyelerine doğru, satış fırsatı olacak bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.