EUR / USD Paritesi Yorumu – 30.12.2015

Bugün Gelen Veriler EURUSD’yi Nasıl Etkiledi?

Yılın son haftasındayız ve bu dönemlerde paritelerde hareketlilikler sınırlı olabiliyor açıkçası. Haftanın geneline baktığımızda ise bankaların kapalı olduğu günlerin de etkisiyle hacmin düşük ve ekonomik takvimde veri yetersizliğinin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bugün İspanya’dan ve Euro Bölgesi’nden açıklanan veriler var. Draghi’nin ve ECB’nin para politikası ile ilgili üzerinde durdukları veriler olması dolayısıyla dikkat edilmesi gereken veriler bunlar.
Öncelikle İspanya ile başlayalım. Flaş TÜFE önceki veriye göre iyileşme yaşansa da beklentilerin altında kaldı ve %0.0 olarak açıklandı. Beklentiden kötü gelen veri EUR için negatif olsa da EURUSD’de önemli bir etkisi olmadı. Bununla birlikte İspanya’daki siyasi belirsizliğin hala önemini koruduğunu hatırlatalım. Son seçimlerde iktidar partisinin yeterli oyu alamaması sonucunda sandıktan koalisyon çıkmıştı ve hükümet hala kurulabilmiş değil. Bu durum ise önümüzdeki dönemde EUR üzerinde yeni risklerlerin oluşmasına neden olabilir.
Euro Bölgesi verilerine baktığımızda ise M3 para arzı %5.1 ile beklentilerin hafif altında kalırken, özel sektör kredileri %1.4 ile beklentiden iyi geldi. Açıklanan veriler de paritelere hareketlilik getirmese de yazımızın başında söylediğimiz gibi ECB’nin yakından takip ettiği veriler. Draghi, son ECB toplantısında hatırlayacağımız gibi mevduat faizinde 10 baz puanlık indirimden sonra parasal genişlemenin miktarını artırmayıp yalnızca süresinin uzatıldığını açıklamıştı. 
Ancak ardından diğer ECB üyeleri de yaptıkları açıklamalarda gerektiği zaman ek parasal genişleme hamleleri için hazır olduklarını bir çok kez tekrarlamışlardı. Yani önümüzdeki yıl Euro Bölgesi’nden veriler beklenti altı kalır ve istenilen hedeflere ulaşılmada güçlük çekilirse ECB’den ek parasal genişleme hamlelerine şahit olabiliriz.
EURUSD’de ise sakin seyir devam ediyor günün ilk saatlerinden beri. Dün 1.0950 bölgesi altına gerileyen paritede bu bölge altında kalındığı sürece satıcıların hakimiyet sahibi olmasını bekliyoruz. Aşağıda 1.0900 ve ardından 1.0850 şuan için en yakın destek seviyelerimiz. Toparlanmalarda ise 1.0950 üzerine tamamen çıkılırsa 1.0980 ve 1.10 bölgesi direnç olarak çalışabilir. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.