EUR / USD Paritesi Yorumu – 30.06.2014

EURUSD’de Perşembe Gününe Kadar Ne Olur?

ECB’den bu ay başında gelen gevşeme hamleleri sonrası Euro Bölgesi’nden ilk enflasyon verileri biraz önce açıklandı. Euro Bölgesi Haziran ayı öncü TÜFE rakamlarına göre çekirdek TÜFE %0.8 ile beklentiden daha iyi gelirken manşet TÜFE %0.5 ile %0.6’lık beklentinin hafif altında kaldı. Çekirdek TÜFE’de önceki aya göre artış, manşet TÜFE’de ise düşüş var. 
Bir kaç haftalık enflasyon verisiyle ECB’den gelen hamlelerin etkili veya etkisiz olduğunu söylemek doğru olmaz. Zaten ECB de atılan adımların etkilerini bir kaç ay boyunca gözlemleneceğini ve gerekirse varlık alımları dahil yeni adımlar atılacağını açıklamıştı. Yani Haziran ayı verilerinin ECB’nin duruşunda bir değişikliğe neden olması veya ECB’ye yeni adımlar attırması diye bir şey söz konusu değil.
EURUSD sabah Almanya’dan gelen zayıf perakende satışlar verisine rağmen Avrupa seansında güçlü devam ediyor. ECB’den Perşembe günü yeni bir hamle gelmeyecek diyebiliriz. Ayrıca Draghi’nin basın toplantısında Haziran ayındaki hamlelerin etkisinin izlendiği ve gerekirse yeni adımlar atılacağı yönünde açıklamalar yapmasını bekleyebiliriz. Yani ECB ve Draghi’nin EURUSD üzerindeki sınırlı etki yaratacağını söyleyebiliriz.
Her ayın ilk Cuma günü açıklanan ABD istihdam verileri 4 Temmuz Cuma gününün ABD Bağımsızlık Günü’ne denk gelmesi nedeniyle 3 Temmuz Perşembe açıklanacak. ABD’den gelecek olan verilere göre paritede 1.38 mi 1.35 mi sorusunun cevabını bulabiliriz düşüncesindeyiz. Yani ECB’den yeni bir hamle gelmese de Perşembe günü EURUSD için dönüm noktası olabilir. Perşembe’ye kadar ise paritedeki yükselişlerin yukarıda 1.3730 – 1.37 bölgesi, düşüşlerin ise aşağıda 1.36 – 1.3570 bölgesi ile sınırlı kalmasını bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.