EUR / USD Paritesi Yorumu – 29.06.2015

Şok Sonrası EURUSD Toparlanma Çabasında

Haftaya 1.1000 seviyelerinde 160 pipslik boşlukla başlayan EURUSD, Avrupa açılışında piyasa hafta sonu yaşananları sindirmeye devam ederken 1.11 üzerine kadar tırmandı.
Komşuda sermaye kontrolleri devreye sokuldu ve bankalar 6 Temmuz’a kadar kapalı kalacak. Mevcut kurtarma programı yarın sona eriyor ve Yunanistan’ın 1.6 milyar euroluk IMF ödemesini yapamayacağı artık aşikar. 
Tsipras hükümeti referanduma götürülecek tekliflere ‘hayır’ oyu verilmesini önerdi. Anketler halkın bir çözüm bulunmasını ve euroda devam edilmesini istediğini gösteriyordu fakat kreditörlerin sunduğu tekliflerin olduğu gibi kabul edilmesi Yunan halkının bir kaç sene daha kemerleri daha fazla sıkmasına neden olacak. Hükümetin halka bunu hatırlatması oyların yönünü değiştirebilir.
Açılıştaki paniğin ardından sabah saatlerinde Avrupalı yetkililerden gelen açıklamalarla paritede toparlanma var. AB Komisyoneri Moscovici, Yunanistan ve kreditörler anlaşmadan sadece bir kaç santimetre uzaktalar dedi ve bir anlaşmanın hala olası olduğunu açıkladı.
Yine çok bilinmeyenli bir denklem ile karşı karşıya piyasalar. Referandumdan ‘hayır’ oyu çıkması Yunan hükümetini görüşmelere eli daha kuvvetli bir şekilde dönmesini sağlayabilir fakat bunun kreditörlerin tavrında bir değişikliğe neden olup olmayacağı soru işareti.
Diğer yandan ‘evet’ oyu bu şartlarla anlaşmaya karşı olan hükümetin görevinden ayrılmasına ve erken seçimlere neden olabilir. Erken seçimlerden nasıl bir tablo çıkacağı ise az çok biliniyor. Son anketler halkın Syriza’ya olan desteğinin devam ettiğini gösteriyordu.
Moscovici’nin de dikkat çektiği gibi son toplantılar sonrasında kreditörler ve Yunanistan’ın talepleri arasında rakamsal olarak çok büyük bir fark kalmadı. Bu fark başta milyarla ifade edilirken son görüşmelerle birlikte 200 milyon euroya kadar düştüğü söyleniyor. 200 milyon euroluk bir fark için tarafların ayak direterek sadece Yunanistan ve Euro Bölgesi değil global piyasaları zora sokacak bir krize izin vermeleri akla pek yatkın gelmiyor. Bu da aslında tarafların anlaşma yapma konusundaki samimiyetini sorgulan bir durum.
Bundan sonra EURUSD’nin vereceği tepki referandum anketi sonuçları ve liderlerden gelecek olan açıklamalara bağlı olacak. Daha önceki raporlarımızda da tartıştığımız gibi Yunanistan’ın eurodan çıkışı kısa vadede güvenirlik kaygısı nedeniyle negatif olsa da uzun vadede zincirden en zayıf halkanın çıkması nedeniyle pozitife dönüşebilir. Bu bağlamda krizin özellikle çevre ülkeler üzerindeki etkisi takip edilmeli.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.