EUR/USD Paritesi Yorumu – Junker’den Çağrı

Juncker’den Yunan Halkına Çağrı

Yunanistan ve Euro Bölgesi’ni kritik günlerin beklediğini söyleyebiliriz. Bugün EURUSD gapli bir açılış yapsa da gün içinde verdiklerinin bir çoğunu geri almasını bildi. AB Komisyonu başkanı Junker öğleden sonra basın toplantısı yaptı.
AB Komisyonu başkanı Junker yaptığı açıklamada Euro Bölgesi’nin 19 üye ile devam etmesini istediklerini ve blöf oyunu oynamadıklarının altını çizdi. Diğer yandan Eurogroup ile Yunanistan arasında yaşanan görüş ayrılıklarının çok abartıldığını belirtti. Juncker, yapılan görüşmelerde Yunanistan’ın Euro bölgesi dışında kalmasının hiçbir zaman seçenek olmadığını söyledi.
Önümüzdeki günler için olumlu düşünceler geldi Juncker’dan. Yunanistan ile yapılacak olan anlaşmanın dengeli ve adil bir anlaşma olması gerektiğini ifade ederken,  sunulan planda sosyal güvenlik primlerinde indirim olmadığını belirtti. Ayrıca Yunanistan tarafının bir çok talebini karşılamaış durumda olduklarını sözlerine ekledi Juncker. Yunan hükümetini suçlayıcı bir dil kullanan Juncker, halkı da referandum da ‘evet demeye .ağırdı.
Juncker, Açıklamasının sonunda ise Yunanistan’a bugün yeni plan sunamayacağını ama kapının hala açık olduğunu belirtti. Euro toparlanmaya devam ediyor. Yukarıda 1.1150 seviyesi önemli direnç iken, aşağıda ise 1.1100 seviyesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.