EUR / USD Paritesi Yorumu – 29.01.2016

Euro Bölgesi’nden Gelen Veriler ve EURUSD

Son derece hareketli bir hafta içerisindeyiz ve haftanın son günü Euro Bölgesi’nden önemli verilerin açıklandı. Öncelikle Fransa ve İspanya ile başlayalım. Fransa’da öncü büyüme çeyreklik bazda %0.2 ile beklentide gelirken, İspanya’dan da büyüme %0.8 ile beklentide geldi. Fransa’da önceki çeyreğe göre büyümede yavaşlama yaşanması dikkatlerden kaçmadı.
Euro Bölgesi’ne baktığımızda ise flaş TÜFE %0.4 ile beklentide geldi. Çekirdek flaş TÜFE’nin ise %1.0 ile beklentilerin üzerinde geldiğini görüyoruz. Ayrıca ECB’nin para politikası dahilinde yakından takip ettiği verilerden M3 para arzı %4.7 ile beklentiden kötü gelirken, özel sektör kredileri de %1.4 ile beklentilerin bir tık altında kaldı.
Son ECB toplantısını kısaca hatırlayacak olursak ECB, mevduat faizlerinde değişikliğe gitmemişti ancak kararların ardından mikrofon başına geçen başkan Draghi, Mart ayındaki toplantı için para politikalarını yeniden gözden geçirebileceklerini ve ek parasal genişleme hamlelerine dair sinyalleri vermişti. 
Güvercin tonda gelen açıklamaların hemen ardından gelen EUR satışlarıyla birlikte EURUSD’de keskin bir düşüş yaşanmıştı. Ancak tabi ki de ECB önümüzdeki toplantıya kadar gelecek olan verileri yakından takip etmeye devam edecek ve biz de bu dönemde üyelerden gelen açıklamaları ve verecekleri sinyalleri yakından takip edeceğiz.
Gelen karışık verilerin ardından güne hafif satıcılı başlayan EURUSD an itibariyle 1.0900 seviyesinin üzerinde güne devam ediyor. Bu bölgenin geçilmesiyle 1.0850 ve 1.0800 en yakın destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.0950 ve 100 günlük hareketli ortalama direncinin de geçtiği 1.0980 bölgelerinde olacak. 15.30’da ise ABD’den büyüme verisini takip ediyor olacağız. Beklentiden farklı olarak gelecek veri ile birlikte paritede sert hareketler yaşanabileceği uyarısını da yapalım.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.