EUR / USD Paritesi Yorumu – 25.11.2015

Euro Neden Çakıldı?

Sabah saatlerinde önemli bir basın kuruluşuna ECB ile ilgili çok önemli bir haber düştü. ECB yetkilileri ile yapılan görüşmelere dayandırılan habere göre 3 Aralık’taki ECB para politikası toplantısına hazırlık niteliğindeki görüşmelerde faiz indirimi ve varlık alımı programını büyütmek gibi önlemlerin yanında bazı radikal gevşeme adımları da değerlendirildi.
Bu önlemler arasında ikinci sınıf bankaların ECB’de tuttuğu fonlara ceza faizi uygulamak, yerel yönetim tahvillerini almak ve geri ödeme riski olan kredi paketlerini almak gibi gözü kara hamleler var.
ECB’nin bu tür radikal adımları şimdilik atma ihtimali düşük görünse de hedefine ulaşmak için elinden geleni ardına koymayacağını gösteriyor ve euro da bundan Avrupa seansı başında payına düşeni aldı.
Haberin ardından neredeyse 100 pipslik bir düşüşle 1.0580 altına kadar gerileyen EURUSD böylece yedi ay dibini tazelemiş oldu. Bugünkü haber EURUSD’deki yükselişlerin kalıcı olmayacağının da bir habercisi. Tıpkı 1.05’lerden 1.17’lere kadar olduğu gibi zaman zaman kısa vadeli hikayelere bağlı olarak toparlanmalar göreceğiz fakat şimdilik paritedeki yükselişlerin satış fırsatı sunmaktan başka bir karşılığı yok gibi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.