EUR / USD Paritesi Yorumu – 25.02.2016

Enflasyonda ECB’nin İstediği İyileşme Yaşanacak Mı?

Euro Bölgesi’nden final TÜFE %0.3 ile beklentilerin altında kalırken, gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği final çekirdek TÜFE ise %1.0 ile beklentilere paralel geldi. Petrol fiyatlarındaki düşüşü göz önünde bulundurursak baktığımızda çok da kötü veriler değil ancak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) %2’lik enflasyon hedefini göz önünde bulundurursak Mart ayında yapılacak toplantıda ek parasal genişleme hamlelerini yeniden gözden geçirmesini sağlayabilir.
Ayrıca ECB’nin yakından takip ettiği verilerden M3 para arzı %5.0 ile beklentilerden iyi gelirken, özel sektör kredileri %1.4 ile beklentilerin altında kaldı. Gelen veriler EURUSD paritesine önemli bir hareketlilik getirmese de söylediğimiz gibi ECB bu verileri para politikaları dahilinde yakından takip ediyor. 
Son dönemde Draghi’den gelen açıklamaları düşünecek olursak Mart ayında gerektiği takdirde ekonomik canlanmayı sağlamak için her türlü adımı atmaya hazır olduklarının altını çizmişti ECB Başkanı.Emtia fiyatlarındaki düşüş, Çin’de ve gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlama kaynaklı riskler ECB’nin uyguladığı negatif faiz oranları ve varlık alım programına rağmen %2’lik enflasyon hedefine ulaşmasındaki önemli engeller olmaya devam ediyor. 
EURUSD’ye bakacak olursak açıklanan verilerin etkisinin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Hafta başından beri satıcılı devam eden paritede dün 100 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.0960’lere kadar geriledikten sonra alıcıların devreye girmesiyle bir miktar toparlanma yaşanmıştı. Toparlanmaların devam etmesi durumunda 1.1100 ve 1.1160 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkabilir. Satış baskısının yeniden artması durumunda ise yeniden 1.0000 ve 1.0960 seviyeleri önemli destek seviyelerimiz. 1.1160 bölgesi altında kalındığı sürece paritede baskının devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.