EUR / USD Paritesi Yorumu – 23.11.2015

Avrupa’dan Draghi’nin Yüzünü Güldürecek PMI Verileri

Piyasalar haftaya Avrupa’dan PMI verileriyle merhaba dedi. Sabah saatlerinde Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi flaş PMI rakamlarını öğrendik. Rakamlar Euro Bölgesi’nde ılımlı toparlanmanın devam ettiğine işaret ediyor. Fransa’da ise geçtiğimiz hafta yaşanan terör olaylarının ekonomi üzerindeki etkisini görebiliyoruz.
  • Euro Bölgesi flaş imalat PMI 52.8, beklenti 52.3, önceki 52.3
  • Euro Bölgesi flaş hizmetler PMI 54.6, beklenti 54.2, önceki 54.1
  • Euro Bölgesi flaş bileşik PMI 54.4, beklenti 53.9, önceki 53.9
  • Almanya flaş imalat PMI 52.6, beklenti 52.2, önceki 52.1
  • Almanya flaş hizmetler PMI 55.6, beklenti 54.3, önceki 54.5
  • Fransa flaş imalat PMI 50.8, beklenti 50.7, önceki 50.6
  • Fransa flaş hizmetler PMI 51.3, beklenti 52.1, önceki 52.7
Fransa’da hizmetler sektörü Paris’te yaşanan terör olaylarının tüketici üzerinde yarattığı endişelerin etkisiyle önceki aya göre gerileme rapor etmiş. Fakat hala 50.0 seviyesinin üzerinde, yani genişleme sürüyor.
Euro Bölgesi bileşik PMI, yani imalat ve hizmetlerin bileşimiyle oluşturulan endeks son yılların en yüksek seviyesinde. Diğer yandan Almanya’da da önceki aya göre dikkat çeken bir iyileşme var hem imalat ve hizmetler sektöründe.
Bileşenlere baktığımızda istihdam ve yeni siparişlerdeki yukarı yönlü trendin devam ettiği dikkatimizi çekiyor. Dikkat çeken diğer bir nokta ise hem imalat hem hizmetler sektöründe girdi fiyatları üzerindeki baskının sürmesi.
ECB’nin görmek istediği türden veriler fakat resimde önemli bir eksik var; yukarı yönlü fiyat baskısı. Yani ECB’den 3 Aralık’ta yeni bir adım gelme ihtimali hala yüksek fakat bugünkü veriler bu adımların daha kısa ve az şiddetli olmasına neden de olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.