EUR / USD Paritesi Yorumu – 23.06.2015

Tsipras Kreditörleri İkna Ediyor Fakat…

Pazar günü Yunanistan’ın sunduğu son teklifler sonrası anlaşma iyimserliği sürüyor. Dünkü zirvelerde bir anlaşma çıkmadı fakat neredeyse bütün liderler sunulan son önlemlerin anlaşma için iyi bir temel oluşturacağı görüşünde.
Perşembe günü AB Zirvesi var ve öncesinde yarın yine bir olağan dışı Eurogroup Zirvesi için maliye bakanları bir araya gelecekler. Önümüzdeki iki gün sunulan tekliflerin teknik detayları üzerinde heyetlerin görüşmeleri devam edecek, yarınki Eurogroup toplantısında anlaşmanın son haliyle ortaya çıkarılması ve AB Zirvesi’nde de liderlerin son onayıyla aylardır süren düellonun ‘şimdilik’ sona erdirilmesi amaçlanıyor. 
Tsipras kreditörleri ikna etmeye başladı gibi görünüyor fakat şimdi de içerde yükselen itirazlarla uğraşmak zorunda kalacak gibi. Kreditörler ile anlaşma sağlandıktan sonra Tsipras’ın yeni teklifi meclisten geçirmesi gerek ve bunun için kendi partisi de dahil meclisi ikna etmesi gerekiyor.
Syriza’nın önemli millet vekillerinden ve ayrıca meclis başkanı yardımcılığı görevini yürüten Mitropoulos ‘son tekliflerin Yunanistan meclisinden geçebileceğini beklemediğini, önlemlerin aşırı ve anti sosyal’ olduğunu söyledi dün katıldığı bir tv programında.
Sol koalisyonu olarak kurulan Syriza partisinin içindeki aşırı solcu Sol Platform’un kreditörlere taviz vermeye hiç sıcak bakmadığı biliniyor ve son teklifleri de kolayca sindirmeyecekler büyük ihtimalle. 300 sandalyelik Yunanistan meclisinde Syriza’nın toplamda 149 sandalyesi var ve bu 149 sandalyenin yaklaşık otuzunun Sol Platform’a ait olduğu tahmin ediliyor.
Yani kreditörleri ikna ettikten sonra Tsipras’in içeri dönüp kendi parti içerisindeki bazı milletvekilleri de dahil meclisi bu yeni önlemlerin geçmesi için ikna etmesi gerekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.