EUR / USD Paritesinda Draghi Yine Güvercin

Draghi’den Güvercini Yok

ECB’nin faizleri beklendiği gibi sabit tutmasının ardından dikkatler Draghi’nin basın toplantısında söyleyeceklerine çevrilmişti. Önden söyleyelim Draghi’den gelen açıklamalar oldukça güvercin tondaydı. Zaten euro paritelerinde grafiğe baktığınızda bunu net bir şekilde görebiliyoruz.
Draghi ek gevşeme politikalarının Aralık ayındaki toplantıda gözden geçirileceğini ve varlık alım programının büyütülme veya uzatılma gibi esnekliklere sahip olduğunu söyledi. %2’lik enflasyon hedefinin tehlikeye düşmesi durumunda harekete geçmeye hazır olduklarını ifade eden başkan %-20 olan mevduat faizini daha fazla indirmeyi görüştüklerini açıkladı.
Bu kadar güvercin tonda yorum zaten euroda keskin satışlar getirmeye yeterlidir herhalde fakat Draghi durmak bilmedi ve gelişmekte olan ülkelerle ilgili endişelerin devam ettiğine dikkat çekerek büyümenin zayıf dış talepten negatif etkilendiğini ifade etti.
ECB başkanı Draghi’nin son zamanlardaki en gevşek tondaki basın toplantısıydı dersek hata olmaz. EURUSD ve diğer euro paritelerine baktığımızda piyasaların da aynı fikirde olduğunu görüyoruz.
Açık bir şekilde daha fazla gevşemeye hazırız dedi Draghi ve Aralık ayındaki toplantıya kadar enflasyonda tatmin edici bir yükseliş yaşanmazsa 60 trilyon aylık varlık alım programının daha fazla büyüterek mevduat faizinde indirime gidebilir.
Draghi bir önceki toplantıda olduğu gibi euronun belalısı oldu. Önceki toplantıda da gevşek tondaki yorumlarıyla paritede keskin satışlar gelmesine neden olmuştu. Bugün de 1.13 üzerinden aldığı pariteyi 1.1170’lere kadar çekti. Şu an 100 günlük hareketli ortalama desteği test ediliyor ve kırılmasıyla birlikte geri çekilme 1.1130’lara kadar sürebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.