EUR / USD Paritesi Yorumu – 22.10.2015

Draghi Ne Der? Euro Ne Olur?

Saat 14.45’de ECB’nin Ekim ayı para politikası kararlarını öğrenip, 15.30’da Draghi’den nağmeler dinleyeceğiz bugün yine. Geçtiğimiz sene her ay toplanıp para politikası ve ekonomik görünüm ile ilgili değerlendirmeler yapan ECB PPK bu seneden itibaren Fed gibi altı haftada bir toplanıyor. Genelde Frankfurt’taki merkezinde buluşan ECB arada bir Avrupa’nın diğer şehirlerinde toplanıyor para politikası kararları için. Bu ay olduğu gibi… Ekim ayı para politikası kurulu toplantısı Malta’da. Kuzeyde soğuklar bastırınca Draghi ve arkadaşları güneye inmek istemiş gibiler…
Bu kadar ön bilgiden sonra olayın özüne dönelim en iyisi… Herkesin bilmek istediği Draghi bugün neler söyleyecek… Söyleyecekleri piyasada nasıl hareketlere neden olacak…
Bu soruların cevabını şu anda Draghi’den başka kimse bilmiyor tabi ki. Hatta Draghi bile bilmiyor olabilir. Bizim yapacağımız da zaten söyleyebileceklerine bağlı olarak çeşitli senaryolar üzerinde kafa yorup piyasalar üzerinde yaratabileceği etkileri kestirmeye çalışmak…
Son ECB toplantısı 3 Eylül’deydi ve o tarihte elde olan veriler enflasyonu %0.2 seviyesinde gösteriyordu. Şu anda ise aynı gösterge yani TÜFE %-0.1. PMI verilerinde de bir kötüleşme görüyoruz. İspanya, İtalya ve Almanya PMI rakamlarında gerileme vark. Avrupa’nın yeni hasta adamı olarak nitelendirilen Fransa ise sanki kendine geliyor son aylarda. Euro Bölgesi işsizlik oranı %11.0 ile 3 Eylül’de neredeyse şu anda da orada.
Yani ECB’nin birincil sorumluluğu olan enflasyon tarafında hatırı sayılır bir zayıflama var ve üçüncü çeyrek büyüme ile ilgili ülkelerden gelen sinyaller yılın ilk yarısındaki toparlanmanın momentum kaybettiği yönünde.
Son haftalarda ECB’nin varlık alım programını büyüteceği spekülasyonlarının temel nedeni de bu işte. Aylık 60 milyar euro tutarında piyasadan kağıt alan ECB’nin miktarı artırması bekleniyor.
Genel konsensüs bugün herhangi bir hamle gelmeyeceği yönünde ama Draghi’nin basın toplantısındaki tonundan ECB’nin varlık alım programının geleceği ile ilgili ne planladığını anlamaya çalışacağız. Mesela Draghi enflasyon ve PMI verilerinde yaşanan gerilemeye atıf yapıp bunun devam etmesi durumunda her şeyi yapmaya hazırız mesajı verirse bu piyasa tarafından ek gevşeme hamleleri yolda şeklinde algılanacak ve euro üzerinde baskı yaratacak. 
Diğer yandan ECB başkanı eğer bu yavaşlamayı geçici olarak değerlendirir ve toparlanma bekliyoruz anlamına gelen yorumlar yaparsa ek gevşeme şu anda masada değil algısıyla euro rallisine neden olabilir.
İşi şöyle özetlersek Draghi son haftalardaki verilerden ve global risklerden kaygılı bir görüntü verirse bu ek parasal gevşeme mesajı olarak algılanacak ve euro negatif. Ama eğer Draghi son zamanlardaki zayıflamanın geçici olduğunu söyler ve ileriye dönük umutlu görünürse euro pozitif olur. 
Son haftalarda ECB ve Fed’in bir sonraki para politikası hareketlerinin belirsizleşmesi ile EURUSD 1.15 – 1.10 bandında bir hareket izliyor. Bugünkü Draghi konuşması bu belirsizliği ortadan kaldırmazsa anlık hareketler dışında bant hareketinin devam edeceğini söyleyebiliriz.
Son olarak konuşma sırasında paritenin tepki vereceği bazı teknik seviyelerden bahsedelim. Aşağıda 1.13 ve sonrasında 1.1220 destek olarak çalışabilir. Yukarıda ise 1.1390 ve sonra da 1.1450’ler direnç olarak alıcılara karşı koyabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.