EUR / USD Paritesi Yorumu – 22.06.2015

Yunanistan İçin Son Dakika İyimserliği

Yunanistan kurtarma programının biteceği ve IMF’nin 1.6 milyarlık borç ödemesi için beklediği ay sonu ufukta göründü. Aylardır süren görüşmelerden geçtiğimiz hafta da sevindirici bir haber çıkmamıştı ve AB Konseyi başkanı Tusk’ın çağrısı ile bugün Brüksel’de Avrupalı liderlerin katılacağı zirveye dikkatler çevrilmişti.
Liderler arasındaki görüşmeler hafta sonu da devam etti. Tsipras ve AB Komisyonu başkanı Juncker arasındaki telefon görüşmeleri sonrası Yunanistan yeni tekliflerini sundu. Yeni tekliflere Avrupa tarafından gelen ilk tepki pozitif. Juncker’in ofisinden ‘sunulan teklif zirvede ilerleme sağlanması için iyi bir temel oluşturuyor’ açıklaması geldi.
Bugün yeni bir anlaşma çıksa bile bunun meclislerden geçip kurtarma programının geri kalan 7.2 milyar euroluk diliminin serbest bırakılması bu ay sonuna yetişemeyebilir. Bu nedenle Yunanistan tarafından gelecek tavizler şartıyla mevcut programın tekrar uzatılması daha yüksek bir ihtimal. 
İngiltere basınında çıkan haberlere göre mevcut programın altı ay uzatılması ve 18 milyar euroluk bir fonlama gündemde. Tabi kreditörler Yunanistan’ı takipte kalacak bu süre boyunca ve Yunanistan’ın söz verdiği reformları yapıp yapmadığını denetleyecek.
Tsipras’ın hafta sonu kabinesinin diğer üyelerini toplayarak seçmenlerine verilen sözlerde geri atma konusunu tartıştığı söyleniyor. Yolun sonunda ya verilen sözlerde geri adım ya da iflas var. Dün akşam sunulan son tekliften toplantıda birinci seçeneğin daha ağır bastığı anlaşılıyor.
Liderler bugün öğleden sonra bir araya geliyorlar ve Yunanistan son düzlüğe girerken piyasada son dakika anlaşması iyimserliği var. EURUSD bu iyimserlikle 1.14’lere kadar yükselirken Yunanistan 10 yıllık tahvil faizleri %12’lere kadar gerilemiş durumda. Anlaşma çıktı başlığı ile birlikte paritenin bir kaç önemli direnç seviyesini kırması beklenebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.