EUR / USD Paritesi Yorumu 22.02.2016

PMI Verileri EURUSD ve EURGBP

Son derece hareketli bir hafta bizleri bekliyor ve haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi’nden PMI verileri açıklandı. Peki veriler nasıl geldi, paritelerde etkisi nasıl oldu birlikte göz atalım.
  • Fransa’dan flaş imalat PMI 50.3 ile beklentiden iyi geldi.
  • Fransa’dan flaş hizmetler PMI 49.8 ile beklentiden kötü geldi.
  • Almanya’dan flaş imalat PMI 50.2 ile beklentiden kötü geldi.
  • Almanya’dan flaş hizmetler PMI 55.1 ile beklentiden hafif iyi geldi.
  • Euro Bölgesi’nden flaş imalat PMI 51.0 ile beklentiden kötü geldi.
  • Euro Bölgesi’nden flaş hizmetler PMI 53.0 ile beklentiden kötü geldi.
PMI raporlarımızda bir çok kez söylediğimiz gibi yeniden altını çizelim. 50.0 altında kalınması sektörde daralmaya işaret ediyor ve şuan için bu senaryonun yalnızca Fransa’dan açıklanan hizmetler sektöründe yaşandığını görüyoruz. Diğer verilere baktığımızda beklentiden kötü gelenler olsa da 50.0 üzerinde kalınması şimdilik çok da negatif bir tabloya işaret etmiyor.
Paritelere bakacak olursak doların haftaya baskılı başladığını söyleyebiliriz. ABD dolar endeksi haftanın ilk gününde 97.40 seviyesinin üzerine tırmanmış durumda ve alıcılı seyir sürüyor endekste. EURUSD’de de ise satıcılı seyir hakim. 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.1050 bölgesi geçildi ve düşüşlerin devam etmesi durumunda aşağıda 1.1000 ve 1.0950 seviyeleri önemli destek durumunda. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.1160 ve 1.1240 seviyelerinde olacak. 1.1160 bölgesi altında kalındığı sürece paritede satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.
EURGBP’de ise farklı bir hikaye var. Pound için Brexit risklerinin devam ettiğinin sık sık altını çizmiştik ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın Brexit kampını destekleyici açıklamalarda bulunması ile GBP’nin sert bir şekilde değer kaybettiğine şahit olduk. Geçen haftaki kapanışa göre yaklaşık 50 pip yukarıda yeni haftaya başlangıç yapan EURGBP’de yukarı yönlü hareket sürüyor. Yükselişler devam ederse 0.7860 ve 0.7900 seviyeleri direnç olarak öalışabilir. 0.77 bölgesi üzerinde kalındığı sürece gevşemelerin alış fırsatı sunmasını bekliyoruz.
Mart ayında gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı Euro Bölgesi için son derece kritik önem taşıyor. Önümüzdeki dönemde gelecek olan veriler hayal kırıklığı yaratırsa ve ekonomide istenilen canlanma gerçekleşmezse geçtiğimiz ay Başkan Draghi’den gelen ek gevşeme sinyallerinin hayata geçtiğine şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.