EUR / USD Paritesi Yorumu – 21.09.2015

Yunan Halkı Herşeye Rağmen Yine Syriza Dedi

Yunanistan’da sadece sekiz ay sonra tekrar genel seçim heyecanı yaşandı bu hafta sonu. Syriza hükümetinin kreditörlere boyun eğmesinin ardından partide bölünmeler yaşanmasıyla erken seçim ilan edilmişti. Anketler Tsipras’ın Syriza’sı ile Meimarakis’in Yeni Demokrasi partisini başa baş gösteriyordu fakat ortaya çıkan sonuçlar hiç de öyle değil.
Oyların tamamı sayıldı ve Syriza %35.5 ile birinci, Yeni Demokrasi ise %28.1 ile ikinci sırada. Yani ülkenin iflasın eşiğinden dönmesi, sermaye kontrolleri, kreditörlere biat edilmesi gibi yaşanan onca krize rağmen Ocak ayındakinden çok farklı bir sonuç yok. 25 Ocak’taki genel seçimlerde Syriza %36.3, Yeni Demokrasi %27.8 oranında oy almıştı. Diğer yandan Syriza’dan kopan radikal solcu grup tarafından kurulan Halk Partisi ise sadece %2.86 oy ile %3’lük seçim barajının altında kaldı.
Bu sonuçlara göre Syriza yeni dönemde mecliste 145 millet vekili, Yeni Demokrasi ise 75 millet vekili ile temsil edilecek. 300 sandalyeli Yunan meclisinde hükümet kurabilmek için 151 sandalye gerekiyor ve küçük partilerden biriyle yapılacak koalisyon Tsipras’ı sadece bir kaç hafta ayrıldığı başbakanlık koltuğuna geri getirecek. Koalisyon için en büyük aday yine Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi. Keza Tsipras seçim zaferini sahnede ANEL lideri Kammenos ile birlikte kutladı.
Yeni hükümetin önünde kurtarma programının birinci gözden geçirmesi ve reformların uygulanması gibi çok önemli sınavlar var. Syriza’nın yine güçlü bir şekilde geri gelmesi Yunanistan’da zaten karışık olan durumu daha da karmaşıklaştırıyor. Temelde bu kemer sıkma önlemlerine şiddetle karşı çıkan bir partinin söz verilen reformları nasıl ve ne kadarını yerine getireceği büyük bir soru işareti. 
Tsipras her zaman olduğu gibi reformlar karşılığı kreditörlerden borç indirimi talep edecek. Diğer yandan kreditörlerin de borç indiriminden ziyade ancak faizler ve vadeler konusunda bazı iyileşmeler yapmaya sıcak baktığını biliyoruz. Görüşmelerin bundan sonraki kilit noktası bu konu olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.