Draghi Açıklamaları Sonrası EUR / USD Paritesi

Draghi Yine Yaptı Yapacağını

ECB başkanı Draghi basın toplantısında yine bombayı patlattı. Aralık ayındaki toplantıda sadece mevduat faizi indirimi ile yetinen Draghi basın toplantısında yaptığı açıklamalarla daha fazla gevşeme önleminin yolda olduğunun sinyalini verdi.
Konuşmasına aşağı yönlü risklerin tekrar yükseldiğini söyleyerek başlayan Draghi, yeni projeksiyonların yayınlanacağı Mart ayında para politikasını tekrar gözden geçirmenin gerekeceğini belirtti. Ayrıca tüm para politikası araçlarını kullanabilmek için gerekli teknik şartların yerinde olduğundan emin olmak için çalışmalara devam edeceklerini ifade etti.
Özellikle gelişmekte olan ülke ekonomileri ile ilgili risklerin, jeopolitik risklerin ve finans ile emtia piyasalarındaki volatilitenin artması ile endişelerin arttığını anlıyoruz ECB başkanı Draghi’nin yaptığı açıklamalardan.
Mart ayındaki toplantıda yeni faiz indirimi ve varlık alım programını artırmak gibi yeni gevşeme önlemlerini değerlendireceklerinin net sinyalini verdi Draghi ve euro satışları getirdi. 1.0880 – 1.0850 destek bölgesinin kırılmasının ardından EURUSD 1.0780 altına kadar geriledi piyasaların yeni gevşeme adımlarını fiyatlamaya başlamasıyla.
Analizimizin sonunda bir uyarı yapalım. Aralık toplantısı öncesi de Draghi yaptığı açıklamalarla daha fazla gevşeme konusunda yüksek beklentiler yaratmış fakat sadece 10 baz puanlık faiz indirimine gitmişti. Yani şimdiden çok büyük beklentiler içerisine girmemek ve bundan sonra gelecek olan veriler ile ECB yetkilileri açıklamalarını takip etmek gerek Mart ayı için.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.