ECB Kararlarından Sonra EUR / USD Paritesi

Draghi Konuşurken Bunlara Dikkat!

Çin borsalarındaki düşüş ve petrol fiyatlarındaki çöküşün gölgesinde kaldı ama bugün ECB para politikası kararları ve Draghi basın toplantısı var. Kararlar 14.45’de açıklanıyor ve piyasa herhangi bir değişiklik beklemiyor. Draghi basın toplantısı ise saat 15.30’da ve asıl merak edilen de bu toplantıda Draghi’nin neler söyleyeceği.
Bugün yeni bir gevşeme hamlesi açıklamasını beklemiyoruz fakat son haftalarda piyasalarda yaşanan gelişmeler ile ilgili yorumlar ve bu gelişmelerin ileriye dönük para politikasında yaratabileceği etkilerle ilgili vereceği sinyaller önemli.
3 Aralık’taki son toplantı sırasında 40.00 dolar seviyelerinde olan petrol şimdi 30.00 dolar altına gerilemiş durumda. Bu düşüş enflasyon beklentileri konusunda ECB ve Draghi’de her hangi bir kaygı yaratıyor mu veya bu düşüş nedeniyle önümüzdeki aylarda enflasyonu desteklemeye yönelik adımlar düşünülüyor mu? Bu konularla ilgili ip uçları başta euro pariteleri olmak üzere piyasalara hareket getirebilir.
Diğer bir önemli konu Çin tabi ki. 2016’ya piyasalar Çin’in önderliğinde negatif bir başlangıç yaptı. Çin borsalarında son iki haftada düşüş %17’ye ulaşırken Japonya ve Avustralya borsaları teknik olarak ayı piyasasına girdi bile. Çin kaynaklı bu istikrarsızlık ECB’yi ne kadar endişelendiriyor?
Eğer Draghi konuşmasıyla petrol ve Çin konularında endişeli olduğu algısı yaratırsa bu yakın zamanda daha fazla gevşeme hamlesi yolda beklentisi ile euro üzerinde baskı yaratabilir. Diğer yandan eğer enflasyon konusunda pozitif Çin’deki istikrarsızlığın da geçici olduğuna dair yorumlar gelirse Draghi’den, bu da euroda alışlar getirebilir.
Teknik seviyelere baktığımızda konuşma sırasında 1.0880 – 1.0850 bölgesi dikkat edilmesi gereken destek bölgesi. Eğer Draghi güvercin tonda konuşur ve bu destek bölgesi tam anlamıyla kırılırsa 1.08 desteğine doğru bir düşüşü peşinden getirebilir. Diğer senaryoda, yani Draghi’nin pek kötümser görünmemesi halinde ise yukarıda 1.10 – 1.0950 direnç bölgesi ön plana çıkacak. Bu direnç bölgesinin aşılmasıyla paritede ilk aşamada 1.1050 sonra da 1.11 seviyelerine doğru bir yükseliş yaşanabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.