EUR / USD Paritesi Yorumu – 20.08.2015

Nowotny: QE Erken Bitirilmeyecek

ECB deflasyon tehlikesinden kurtulmak ve büyümeyi desteklemek için her ay piyasadan 60 milyar euro değerinde devlet tahvili, teminatlı bono ve VDMK alıyor.
2016 Eylül ayı sonuna kadar varlık alımlarına devam edeceği sözünü verdi Draghi ve şu ana kadar programın büyüklüğü 400 milyar euroya yaklaşmış durumda. Euro Bölgesi’nden gelen her iyi veri piyasada acaba ECB varlık alım programını daha erken bitirir mi spekülasyolarına neden oluyor.
Varlık alım programının birincil amacı enflasyonu yükseltmek ve TÜFE verilerine bakarsak şimdiye kadar işe yaradığını söyleyebiliriz. Çekirdek TÜFE programın başladığı dönemlerde %0.6 seviyelerine kadar gerilemişken Temmuz’da %1.0’e yükseldi. Bu da QE amacına hedeflenenden önce ulaşacak, ECB programı erken bitirmeyi tercih edebilir şeklinde düşündürüyor piyasa oyuncularını.
ECB üyelerinden Nowotny’den konu ile ilgili bir yorum geldi biraz önce. Nowotny, varlık alım programının erken bitirileceğine dair bir işaret olmadığını ve enflasyonun hala hedefin çok altında olduğunu belirtti. Yani bir anlamda piyasaya boşa endişelenmeyin dedi Avusturya merkez bankası başkanı.
Yunanistan üçüncü kurtarma programının resmiyet kazanması ve 13 milyar euroluk ilk dilimin teslim alınması sonrası EURUSD bugün iştahlı ve 1.1180 üzerine kadar yükseldi. Akşama doğru ABD’den gelecek olan ikinci el konut satışları ve imalat endeksi gibi verilerin beklenti altı kalmasıyla 1.1215 direncine doğru tırmanışına devam edebilir parite.
Bu arada Yunanistan’da sorunlar bitmiyor. Üçüncü kurtarma programı resmiyet kazandı fakat hükümet krizi devam ediyor. Tsipras’ın parti içindeki muhalefeti temizlemek amacıyla önümüzdeki aylarda ülkeyi erken seçime götürme ihtimali yüksek. Hatta şu anda danışmanlarıyla bu konuyu görüşüyor. Yani Yunanistan manşetlerden sadece bir kaç ay düşecek gibi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.