EUR / USD Paritesi Yorumu – 19.06.2015

Yunanistan İle Kreditörler Arasında İpler Kopuyor

Aylardır süren kördüğümü çözmek için Yunan yetkililer ve kreditörler dün Lüksemburg’taki Eurogroup Zirvesi’nde yine bir araya geldiler. Çözüm konusunda söylenecek çok bir şey yok. Yine sonuçsuz bir zirve geride kaldı ama sona doğru taraflar arasındaki buzların erimeye başlaması beklenirken işler daha da kötüye gidiyor gibi.
Zirve sonrası konuşan Yunan maliye bakanı Varoufakis ‘masaya iyi tekliflerle oturduk’ derken kreditörlerin bu yeni teklifleri de ciddiye almadığını anlıyoruz. IMF başkanı Lagarde’ın ‘diyalog için masada yetişkinlere ihtiyacımız var’ yorumu ve Eurogroup başkanı Dijsselbloem’in ‘ay sonuna kadar bir anlaşma çıkması imkansız ve düşünülemez’ ile ‘Yunanistan eurodan çıkış yolunda emin adımlarla ilerliyor’ yorumları programın bitimine günler kala taraflar arasındaki iplerin artık kopma noktasına geldiğini gösteriyor. 
Diğer yandan piyasada umutlar artık tükenme noktasına ulaşmışken Alman basınında dün çıkan bir haber heyecan yarattı. Habere göre AB ve ECB, kurtarma programını Aralık ayına kadar uzatacak yeni bir teklif hazırlıyor. Avrupalı diplomatlardan hemen yalanlama gelse de EURUSD umutların tekrar yeşerdiği o anlarda 1.1430 üzerine kadar tırmandı. Tabi yalanlama ile aldıklarının tamamını geri verdi ve Avrupa seansı açılırken 1.1340 bölgesinde.
Dün bir anlaşma çıkması zaten beklenmiyordu. Bu açıdan bir sürpriz olmadı fakat taraflar arasındaki köprülerin yakılmaya başlanması iyi bir işaret değil. İflas ve eurodan çıkış ihtimalleri hiç olmadığı kadar yüksek olsa da son dakikada yeni bir köprü anlaşma çıkmasını veya mevcut anlaşmanın şu ana kadar üzerinde anlaşılan maddeleriyle kabulü ve geri kalan maddeler üzerinde görüşme için daha fazla zaman kazanmak amacıyla uzatılmasını hala mümkün görüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.