EUR / USD Paritesi Yorumu – 19.02.2015

Yunanistan’dan Başvuru Geldi

Biraz önce Yunan hükümetinden gelen açıklamaya göre ülke yardım anlaşmasının altı ay uzatılması için talepte bulundu. Açıklamada ‘kurtarma programı’ yerine ‘yardım anlaşması’ teriminin kullanılması manidar.
Teknik olarak MFAF olarak bilinen bir kredi uygulamasının devamı için başvuruyor Yunanistan ve MFAF, Avrupa finansal istikrar fonunun (EFSF) kredi sözleşmesinin resmi ismi. Ülkenin EFSF desteğinden yararlanabilmesi ise önceki hükümetin sözünü verdiği reformları ve şartları yerine getirmesine bağlı.
Yani Yunanistan farklı bir isim altında dolaylı olarak kurtarma programının uzatılmasını talep ediyor. Hükümetten bir geri adım gibi görünüyor fakat karşılığında AB taviz verdi mi, detaylar ne henüz belli değil. Eurogroup gelen talebi değerlendirip uygun olup olmadığına karar verecek.
Geri sayımda sona yaklaşılırken anlaşma sağlama çabaları yoğunlaşıyor ve çözüm yolunda ilerleme var diyebiliriz. Öyle ya da böyle, kalıcı veya geçici bir çözümle, bu kilidin açılmasını bekliyoruz. Kısa vadede EURUSD için pozitif olacak krizin şimdilik geride bırakılması ve 1.15 üzerine doğru bir hamle getirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.