EUR / USD Paritesi Yorumu – 18.03.2016

ECB Helikopter İle Para Dağıtır Mı?

Geçtiğimiz hafta hatırlayacağımız gibi Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı gerçekleşmişti ve piyasaların genel beklentisi faizlerde indirime gidilmesi ve ek parasal genişleme hamleleriydi. ECB de piyasalara bekleneni vererek faizleri indirdi ve varlık alım programını da aylık 20 milyar euro arttırdı.
Haziran’dan itibaren 4 yeni TLTRO da başlatacak olan ECB’nin kararları sonrası Euro değer kaybederken, basın toplantısında mikrofon başına geçen Başkan Draghi’nin “ECB faizlerde daha fazla indirim gerekli görmüyor” demesi ile piyasaların adeta altın üstüne geldi ve Euro’nun çok hızlı şekilde değer kazandığına şahit olmuştuk.
Bugün ise ECB yönetim kurulu üyesi Praet, La Repubblica gazetesine verdiği röportajda önümüzdeki dönemde Avrupa Merkez Bankası’ndan ek parasal genişleme hamlelerinin gelebileceğini söyledi. Praet, geçtiğimiz hafta faiz oranlarındaki indirim ve parasal genişleme kararları ile elimizdeki son zarı henüz atmadık dedi. Eğer negatif şoklar artar ve ekonomik görünüm bozulur ise ekonomiyi ve enflasyonu desteklemek için faiz indirimi hala cephaneliğimizde açıklamalarında bulundu.
Praet ayrıca ‘helikopter para’ ile ilgili soruya ise “Evet, bütün Merkez Bankaları bunu yapabilir.” şeklinde cevap verdi. Ancak ellerindeki bütün enstrümanları kullanmalarına rağmen hala ekonomide ve enflasyonda beklenen canlanma sağlanamaz ise artık bunun kullanılabilir en ekstrem enstrümanlardan biri olduğunu da sözlerine ekledi. Helikopter para nedir? sorunuzu ise duyar gibiyiz.
Helikopter para ünlü ekonomist Milton Friedman tarafından gündeme getirilen, basit mantıkta bir helikopterden aşağı para dağıtarak insanların bu parayı harcaması sağlamak diyebiliriz. Yani bu helikopterden dağıtılan para insanların cebine girecek ve insanlar bu parayı elinde tutmak istemeyeceği için harcayacak. Bu durumun harcamaları ve fiyatları artacağı için enflasyon yükselecek.
ECB eğer bu yola başvurursa basılan para kamu harcamasına dönüşecek ve likiditenin tüketicilere ulaşmasını sağlayacak. Tüketimin artması ile ise %2 olan enflasyon hedefine doğru yolculuk başlayacak bu teoriye göre. Tabi ki bu seçenek şuan için ECB’nin gündeminde değil ancak önümüzdeki dönemde gündeme gelecek mi gelmeyecek mi hep birlikte göreceğiz.
ECB üyesinden gelen açıklamalar sonrası EURUSD güne hafif satıcılı başlasa da aşağı yönlü hareketin sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Ekonomik takvime baktığımızda bugün Euro Bölgesi ve ABD’den pariteyi etkileyecek önemli veriler görmüyoruz. Aşağıda 1.1240 ve 1.1160 seviyeleri önemli destek olarak kaşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise hedefte 1.1380 bölgeleri olacak. 1.11 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanmanın paritede boğaların hakimiyetinin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.