EUR / USD Paritesi Yorumu – 18.02.2016

ECB Tutanakları Yayınlandı

21 Ocakta’taki Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantı tutanakları açıklandı. Aralık ayından beri ekonomik görünüm üzerindeki aşağı yönlü risklerin arttığına ve bu riskler gerçekleşmeden önce harekete geçilmesinin daha doğru olacağı konusunda fikirler belirtilmiş. Petrol fiyatlarındaki düşüşün de enflasyonun üzerinde baskı yarattığına dikkat çekilmiş.
ECB’nin önümüzdeki dönemde eğer gerekirse yeni önlemler alabileceğinin de altı çizilirken, Çin ile ilgili endişeler de sürüyor. Baktığımızda dün yayınlanan FOMC tutanaklarına benzer şekilde yeni veya Mart ayındaki toplantıya yönelik bir açıklama gelmemesi sebebiyle EURUSD’de önemli bir hareketlilik yaşanmadı. Biz de Draghi’den ve diğer üyelerden gelecek olan Mart ayındaki toplantı ile ilgili açıklamaları takip etmeye devam edeceğiz önümüzdeki dönemde. 
Haftaya üzerinde satış baskısıyla başlayan EURUSD’de 1.1160 bölgesi altında kalındığı sürece bu baskının devam etmesini bekliyoruz. Aşağıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.1050 ve 1.1000 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.1160 ve 1.1200 seviyelerinde olacak.
Ayrıca OECD 2016 yılı için büyüme tahminlerini yayınladı. Global ekonomiye %3.3’ten %3.0’a, Euro Bölgesi’ne %1.8’den %1.4’e ve ABD’ye %2.5’ten %2.0’a aşağı yönlü revizeler geldiğini görüyoruz. Çin için büyüme tahmini değişmezken, Japonya ise %0.5 olan büyüme tahmini %0.6’ya çıkarılarak pozitif ayrıştı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.